Kalba ekspertai

Vaikų sveikatos patikra: kaip dažnai ji atliekama laiku?

Kiekvienais metais tėveliai, turintys vaikų, rūpinasi savo atžalų sveikata, vesdami juos į kasmetinę sveikatos apžiūrą, kurios metu pastebimi įvairūs sveikatos sutrikimai. Tačiau ar visada sveikatos patikra atliekama laiku ir kokie dažniausi vaikų sveikatos sutrikimai, pasakoja šeimos gydytoja Monika Fedaravičiūtė.

Dažniausios tėvų daromos klaidos

Kalbinta šeimos gydytoja pastebi, jog kasmet tėvai dėl vaikų sveikatos patikros ir pažymos išdavimo kreipiasi per vėlai:

„Dėl pažymų išdavimo tėvai dažniausiai kreipiasi pavėluotai, tad turėkite omenyje, kad beveik baigiantis vieniems mokslo metams, jau reikia pradėti ruoštis kitiems.

Aš savo pacientams visuomet rekomenduoju dėl sveikatos patikros kreiptis balandį ar vėliausiai gegužę. Tokios apžiūros metu mes fiksuojame vaiko ūgį, svorį, žiūrime ar vaikas neturi antsvorio, nutukimo, patikrinamos akys, laikysena, klausos būklė, psichomotorinė raida bei skiriame įvairias rekomendacijas. Daugumą vaikų reikia siųsti pas skirtingus specialistus, o tai užtrunka. Pavyzdžiui, pas akių ligų gydytojus dabar reikia laukti tris mėnesius. Kai kuriems vaikams, jeigu išgirstu ūžesiuką širdy, siunčiu pas kardiologą, galintį nuspręsti dėl sportinės veiklos ir jos apribojimų.“

Pastarųjų metų tendencijos

M. Fedaravičiūtė pasakoja, jog pastarųjų metų tendencijos išties liūdina. Vaikų fizinei ir emocinei sveikatai neigiamą įtaką daro tiek netinkama mityba, tiek vis dažniau ankstesniame amžiuje pradėtos naudoti šiuolaikinės technologijos:

„Pastaraisiais metais pastebime, ypatingai tuomet, kai atsirado kovidas, jog yra tikrai nemažai vaikų, kurie turi antsvorį, nutukimą. Dar ir prieš kovidą pastebėta, kad yra nemažai vaikų su netaisyklinga laikysena, kadangi jie naudojasi ir kompiuteriais, ir telefonais. Su laiku vaikai vis mažiau juda, mažiau sportuoja, mažiau laiką leidžia lauke. Pastarieji daugiau sėdi prie kompiuterių, o tai daro didelę įtaką tiek fizinei, tiek nervinei jų būklei.

Šiuolaikinės technologijos prisideda prie miego sutrikimų, nerimo, pykčio priepuolių. Taip pat visi tie ekranai daro neigiamą poveikį regėjimui ir jo silpnėjimui. Vos ne kas antras vaikas turi kažkokį regos sutrikimą.

Dažnai tėvai net nesusimąstydami jau 2-3 metų vaikui duoda naudotis telefonais ar planšetiniais kompiuteriais, o tai turi labai didelės reikšmės vystymuisi ir psichinei sveikatai. Ypatingai tuomet, kai tėvai dirba iš namų ir nenori, kad vaikai jiems trukdytų, paduoda šiuolaikinius įrenginius, kurie padaro daugiau žalos, nei naudos ateities perspektyvoje. Tad reikėtų labiau užsiimti su vaikais ir skirti savo laiko ne tik darbui, bet ir vaikams“, – sako šeimos gydytoja.

Patarimai tėvams

M. Fedaravičiūtė atkreipia dėmesį į pagrindinius aspektus, padėsiančius užauginti fiziškai ir psichologiškai tvirtą žmogų:

„Reiktų kuo vėliau vaiką supažindinti su planšetėmis, telefonais ir pan. Kuo vėlesniame amžiuje vaikas įtraukiamas į technologijas, tuo geriau vaikui sekasi bendrauti su bendraamžiais, pasaulį jis pažįsta savomis akimis, o ne per kompiuterio ekraną.

Investuokite į vaiko ugdymą ar pasamdykite specialistą, kuris užimtų vaiką, jį šviestų, žaistų su juo lauke. Jeigu jūs neturite laiko užsiimti su vaiku, tuomet reikia ko nors imtis, nes kai vaikas pradeda kalbėti, jis turi ugdyti savo verbalinius įgūdžius. Tai daryti padėtų: būreliai, ugdymo įstaigos ir kitos išeitys, padėsiančios vaikui augti bei save realizuoti, nes jo palikimas prie ekrano nėra gera išeitis psichologiniam vystymuisi.

Taip pat prižiūrėkite ir vaiko mitybą bei tai, ar jis pakankamai juda. Vaiko metabolizmai yra pakankamai greiti, bet jeigu jis užsisėdi ir nejuda, valgo greitą maistą, traškučius, saldumynas, geria limonadus, tai reikia būtinai stebėti mitybą ir ugdyti valgymo įpročius.“