Rajono problema Šiandien rajone

Už „žolės“ suktinę – į belangę?

„Žolė“ Lietuvoje nelegali. Jos laikymas, rūkymas ar platinimas laikomas nusikaltimu.

Praėjusią savaitę visuomenę sudrebino sugriežtintos baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis remiantis asmuo, turintis marihuanos, gali būti sodinamas į kalėjimą. „Žolė“ Lietuvoje nelegali, jos laikymas, rūkymas ar platinimas yra laikomas nusikaltimu, tačiau ar dėl vienos suktinės išties verta sodinti žmones į belangę?

Bausti, bet ne sodinti į kalėjimą

Vyras, socialiniuose tinkluose save pristatantis Viktoro Kanapės vardu, nevengia dalyvauti diskusijose šia tema. Jis mano, kad  tokios bausmės nėra adekvačiai pasvertos.

„Mano nuomone, reikėtų remtis moksliniais duomenimis ir iš naujo įvertinti galimus kanapės augalo pavojus, palyginti tai su kitų draudžiamų medžiagų keliama rizika asmeniui ir visuomenei. Šiuo metu už visas draudžiamas medžiagas yra baudžiama pagal tą patį baudžiamąjį kodeksą, o paskutinį kartą rekomendacijos, kuriomis remiamasi įvertintas draudžiamos medžiagos kiekis, buvo teiktos tik 2003 metais. Nuo to laiko žmonija daug pažengė kanapių mokslo srityje. Pavyzdžiai iš kaimyninių šalių tik patvirtino teisėto reguliavimo naudą“, – specialiai redakcijai teigė Viktoras.

Bizūnai ir drakonai

Lietuvoje žinomi žmonės ir politikai taip pat nevengia pasisakyti šia tema.

Aktorius Giedrius Savickas tokias baudžiamojo kodekso pataisas viename žiniasklaidos kanalų apibūdino kaip „šventų bizūnų“ politiką. Jis viešai pripažino bandęs marihuanos: „Aš tikrai būčiau teistas. Kelis kartus teistas. Tačiau niekada jos nepirkau.“ Rimtesne problema aktorius laiko alkoholio vartojimą.

Panašios nuomonės ir dainininkas Vaidas Baumila. Jis tokią bausmę pavadino „drakoniškomis sankcijomis“.

Ne vieta tolerancijai

Priešingoje stovyklos pusėje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Parlamentaras pasisako prieš siūlymus lengvinti atsakomybę už kanapių vartojimą.

„Mes turime padaryti viską, kad mūsų švietimo sistema laiku paaiškintų mūsų vaikams, kad cigarečių rūkymas iki 18 metų yra draudžiamas, kad narkotikų vartojimas iš viso netoleruotinas, ir tai gali baigtis labai skaudžiomis pasekmėmis ir jam pačiam, ir tėvams“, – žiniasklaidai teigė R. Karbauskis.

Anot Seimo Kultūros komiteto pirmininko, negali būti bet kokios tolerancijos narkotikų prekybai ir vartojimui.

Beje, praėjusią savaitę seimo narė Aušrinė Armonaitė inicijavo įstatymo projektą, dekriminalizuojantį kanapių vartojimą. Sučiuptiems marihuanos vartotojams siūloma skirti baudas.

O kokia Jūsų nuomonė – ar žmonės turi būti sodinami į kalėjimą už suktinę „žolės“ ?

„Kalba Klaipėda“ redakcija skatina rinktis sveiką gyvenimo būdą ir ragina nevartoti jokių narkotinių bei psichotropinių medžiagų!