Naudinga žinoti

Seniausi pastatai Klaipėdoje: ar žinote kurie?

Žinoti svarbiausius pasaulio, savo šalies, miesto, kuriame gyvenate, istorijos faktus yra išties svarbu. O kaip jūs, ar žinote Klaipėdos miesto istoriją, svarbiausią ir įdomiausią informaciją, pavyzdžiui, kurie pastatai uostamiestyje yra seniausi? Jei ne, pateikiama keletą seniausių uostamiesčio pastatų.

Turbūt daugelis uostamiesčio gyventojų puikiai žino, jog seniausias statinys Klaipėdoje buvo Klaipėdos piliavietė, pradėta statyti 1253 metais. Nuo piliavietės miestas plėtėsi į rytus, vėliau į šiaurę ir pietus. Klaipėda kelis šimtmečius buvo karinis miestas, smarkiai nukentėjęs karų ir didelių gaisrų metu. Todėl Klaipėdos senamiestyje išliko nedaug senosios architektūros objektų.

Seniausi Klaipėdoje 18 amžiaus pastatai – tai fachverkinės konstrukcijos pastatai – sandėliai Didžiojo Vandens gatvėje 2 bei pastatų kompleksas Daržų g. 10 kartu su lenkto stogo sandėliu, primenančiu dramblio straublį. Būtent dėl šį gyvūną primenančio vaizdo vienas toks pastatas H. Manto gatvėje buvo vadinamas „Dramblio namu“. Gaila, tačiau Klaipėdoje jis neišliko.

Tačiau, iš to paties amžiaus uostamiestyje išliko keletas mūrinių pastatų, sumūrytų iš siaurų gelsvo molio plytų, į Klaipėdą patekusių kaip burlaivių balastas. Tai – Baroko laikmečio pastatai su paaukštintais dvigubais mansardiniais stogais. Geriausias pavyzdys – Mažosios Lietuvos istorijos pastatas Didžiojo Vandens gatvėje 8.

Tuo tarpu Liepų gatvėje išliko visa eilė prabangių 18 a. pirklių pastatų, kurių eilę užbaigia senasis Klaipėdos paštas.

Seniausias mieste išlikęs 19 a. pirmos pusės klasicistinio stiliaus pastatas yra taip vadinamas Amatininkų  ar Mėsininkų namas Puodžių gatvėje 11, šiandien restauruotas ir pritaikytas medicinos centrui.