Naudinga žinoti Paslaugos

„Socialinis taksi“ keičia klaipėdiečių gyvenimą

Šiais metais „Socialinio taksi“ nuolatinių klientų skaičius pasiekė 3200

„Socialinio taksi“ programa – tai iniciatyva, pagal kurią klaipėdiečiai, turintys judėjimo negalią, gali naudotis pavėžėjimo ir pagalbos, pasiekiant įvairius objektus, paslauga. „Socialinio taksi“ vadovė Solveiga Ratkevičiūtė sutiko papasakoti ne tik apie tai, kaip šiam projektui sekėsi prigyti Klaipėdoje, bet ir kas šiame darbe labiausiai džiugina bei neramina.

Klientų skaičius didėja

„Socialinis taksi“ savo veiklą pradėjo dar 2012 metais Vilniuje, o šiandien ši iniciatyva išsiplėte po dar didesnę dalį šalies miestų. Dabar Socialinio taksi automobiliai važinėja Vilniaus ir Klaipėdos miestuose bei rajonuose, Panevėžyje, Zarasuose bei Visagine. Iš viso 8 „Socialinio taksi“ automobiliai turi daugiau nei 2500 klientų. Klaipėdoje šis skaičius siekia 672, o rajone, kurį aptarnauji iniciatyvos darbuotojai pradėjo visai neseniai – 60 interneto svetainėje registruotų klientų.

Kiekvieną mėnesį šios paslaugos poreikis ir užsiregistruojančių žmonių skaičius didėja. Jeigu praėjusiais metais visoje Lietuvoje „Socialinio taksi“ turėjo 2500 klientų, tai šiais metais turi jau 3200.

Kaip pasakoja „Socialinio taksi“ vadovė S. Ratkevičiūtė, Klaipėdoje, kurią aptarnauja du šio projekto automobiliai, per dieną padaroma net 14 – 18 kelionių. „Mūsų užimtumas, atsižvelgiant į mūsų misiją, yra labai didelis. Visų mūsų tikslas yra visokeriopa pagalba žmogui integruotis visuomenėje, apjungiant ir socialines, ir kultūrines veiklas. Vadinasi, mūsų darbuotojai nėra tik vairuotojai, veikiau – asmeniniai asistentai, kurie negalią turinčiam žmogui padeda palikti, dažnu atveju, sunkiai pritaikytus namus ar daugiabučius ir atitinkamai, nuvežę į tam tikrą vietą padeda jiems patekti į ligoninę, parduotuvę ar pamatyti jūrą“.

Liūdesį keliančios istorijos

Anot S.Ratkevičiūtės , Klaipėda yra mažai pritaikyta judėjimo negalią turintiems žmonėms. „Tai liūdina, tačiau mes tam ir esame, jog padėtume žmonėms patekti ten, kur jiems patekti nėra galimybės. Vežame ir siūlome žmonėms nuvykti į daug renginių, nes valstybė, deja, bet nesugeba negalią turintiems žmonėms užtikrinti net ir paprasčiausių, būtinų dalykų: kelionės į ligoninę ar vaistinę. Tokios paslaugos tiekėjų, kurie sugebėtų patenkinti poreikį, nėra užtektinai. Todėl bent pusė mūsų vykdomų kelionių yra į gydymo įstaigas“.

7-erius metus gyvuojančio projekto metu „Socialinio taksi“ darbuotojai turėjo galimybę susidurti su įvairiomis situacijomis ir pažinti labai daug įvairių žmonių. „Visada atsiminsime, kaip vienas iš klientų, 6 metus buvo neiškėlęs kojos iš namų, nes gyveno palėpėje ir neįstengdavo nusileisti pernelyg stačiais laiptais. Laiptai buvo tokie statūs ir siauri, kad specialius kopiklius panaudoti buvo tiesiog neįmanoma, tad mūsų vairuotojas – asistentas jį tiesiog išsinešė ant rankų“, ­­– prisimena darbuotojai.

Integracija – lyg utopija 

„Socialinio taksi“ vadovės teigimu, pagrininė žmonių su negalia problema Lietuvoje – žmonės, kol nežino, kad gali būti geriau, į pagalbą žvelgia kaip į utopiją: kaip aš gausiu taksi, kas į jį įkels ar kas nukels…

Visgi, šioje veikloje yra ir džiuginančių dalykų. „Labiausiai džiugina poveikis ir kuriamas pokytis. Matau, jog mažais žingsneliais žmonės su negalia integruojasi į visuomenę, vis labiau tampa lygūs visuomenės akyse, gali visavertiškai keliauti, būti mobilūs ir aktyvūs. Kaip patys klientai dažnai man sako – nebūtų jūsų – nebūtų mūsų. Matyti laimingus veidus ir keisti konkrečių žmonių gyvenimus – geriausias atlygis už darbą”, – atvirauja moteris.

Žinoma, yra dalykų, kurie kelia ir liūdesį. Iniciatyvos kūrėjams skaudu, jog jie negali užtikrinti visų poreikių: „Manau, jog tai lemia neteisingas valstybinis ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas. Galbūt daugiau sisteminis požiūris, jog valstybė ieškotų ir rastų būdą tokius projektus remti nuolatos,  galėtų padėti”, – svarsto „Socialinio taksi“ vadovė.

Informaciją apie „Socialinį taksi“ galite sekti: https://www.facebook.com/socialinistaksi/ arba http://socialinistaksi.lt