Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Skyrybos: kokios dažniausios priežastys?

Vienų sutuoktinių gyvenimas klostosi kaip sviestu pateptas, kitiems dėl atitinkamų priežasčių norisi kuo greičiau išsiskirti. Apie skyrybų aktualijas, bendrus besiskiriančių žmonių interesus bei pasitaikančius susitaikymo momentus pasakoja advokato padėjėja Rita Vestertė.  

Kaip dažnai žmonės šiais laikais kreipiasi skyrybų klausimais į tokias teisines paslaugas agituojančias kompanijas kaip Skyryboslengvai.lt?

– Aš manau, kad klientai skyrybų procesams renkasi ne kompaniją, o teisininką. Pasibaigus byloms su klientais aptariame jų rezultatus ir iš klientų dažnai girdžiu padėkas ne tik už profesionalų teisinį darbą, bet ir už empatiją bei palaikymą viso proceso metu.

Dėl kokių priežasčių žmonės dažniausiai skiriasi?

– Labai noriu pasidžiaugti, kad vis daugiau porų susitaria santuoką nutraukti taikiai, nepaisant to, kokia yra tikroji santuokos nutraukimo priežastis. Dažnu atveju būsimi buvę sutuoktiniai yra tėvai, kuriems reikia ir po santuokos nutraukimo palaikyti ryšius, bendrauti ir bendradarbiauti vaikų auginimo, auklėjimo, priežiūros klausimais. Bendras ir taikiu būdu pasiektas susitarimas atveria kelius sklandesniam tolimesniam bendradarbiavimui. Prie to labai didele dalimi prisideda ir privalomoji mediacija, kuri šeimos byloje taikoma nuo 2020 metų. Kalbant apie pačias priežastis, jos būna įvairios – smurtas, neištikimybė, skirtingi porų interesai, skirtingas požiūris į šeimą, nesuderinamos vertybės, o kartais tiesiog išsisėmimas santykiuose. Mano nuomone, nesvarbu, kokia yra skyrybų priežastis, moralinė skyrybų dalis visais atvejais yra sudėtinga: keičiasi gyvenimas ne tik sutuoktiniams, bet ir jų vaikams. Ilgametė patirtis šeimos teisės srityje suformavo mano pačios pagrindinį tikslą skyrybų bylose – padėti klientui teisinę dalį išspręsti kaip įmanoma lengviau.

Kiek vidutiniškai laiko šiuolaikiniai sutuoktiniai išgyvena santuokoje?

– Statistinių duomenų apie santuokos trukmę neturiu, tačiau mano pačios didelė patirtis rodo, kad santuokos trunka įvairiai, nuo vieno mėnesio iki kelių dešimčių metų.

Ką svarbu žinoti skiriantis?

– Skyrybų bylose yra išsprendžiami sutuoktinių turto padalinimo, vaikų gyvenamosios vietos, išlaikymo bei matymosi su skyrium gyvenančiu tėvu ar mama klausimai, nustatomas kreditorinių įsipareigojimų vykdymas po santuokos nutraukimo. Svarbu žinoti ir tai, kad sutuoktiniai, nutraukdami santuoką, privalo pasidalinti turtą, taip pat vaikų gyvenamoji vieta gali būti nustatoma tik su vienu iš tėvų, tačiau dėl to nėra sumažinamos ar apribojamos skyrium gyvenančio tėvo ar motinos teisės ir pareigos.

Ar buvę sutuoktiniai linkę taikiai spręsti susiklosčiusias situacijas, ar vis dėlto dažniau dėl bendrų interesų pasitaiko nesutarimų?

– Situacijų būna įvairių. Mano asmeninė praktika rodo, kad sutuoktiniai yra linkę susitarti ir be teisininkų įsikišimo, tačiau pakankamai dažnas ir kitoks scenarijus, kuomet susitarti pavyksta tik su teisininkų ar mediatorių pagalba. Taip pat tais atvejais, kai interesai iš esmės yra skirtingi ir sutuoktiniai nėra linkę įsiklausyti į teisininkų argumentus ar teikiamus pavyzdžius, žvelgiant iš teismų praktikos – yra neišvengiamas ir teisminis ginčas.

Jums, kaip advokato padėjėjai, ar dažnai tenka tiesiog žmogiškai nuraminti, pakonsultuoti besiskiriančius žmones, kuriems šis sprendimas yra nelengvas?

– Empatija ir palaikymas yra neatskiriama mano darbo dalis. Raminti klientų tikrai nesiimu, manau, kad žmogus turi leisti sau pabūti tiek su teigiamomis, tiek su neigiamomis emocijomis. Tokiais atvejais, kai klientui reikia, tiesiog pabūnu kartu su jo emocija.

Kiek laiko užtrunka skyrybų procesas?

– Skyrybų procesas bendru sutarimu teisme užtrunka apie mėnesį. Jei sutuoktiniams susitarti nepavyksta, proceso trukmę prognozuoti sunku, nes tam įtakos turi daug faktorių: kiek laiko truks privalomoji mediacija, teismo užimtumas, proceso dalyvių elgesys proceso metu, ekspertizės, turto vertinimai ir t. t.

Ar buvę sutuoktiniai lengvai susitaria savo atžalų auginimo klausimais?

– Kaip ir minėjau anksčiau, vis daugiau porų susitaria santuoką nutraukti taikiai, susitaria dėl visų, tame tarpe ir nepilnamečių vaikų, santuokos nutraukimo sąlygų. Pastebėtinas dalykas, kad tiek gyvendami santuokoje, tiek ją nutraukę tėvai turi diskusijų dėl vaikų priežiūros, auklėjimo. Skyrybų bylose siekiame užtikrinti tiek vaikų, tiek tėvų teises ir interesus, prieiti prie susitarimo, kuriuo skatinamas ir palaikomas vaikų bendravimas su abiem tėvais.

Ar pandemijos laikotarpiu pastebėjote didesnį piliečių poreikį skirtis, ar vis dėlto šie linkę „susidraugauti“?

– Taip, pandemijos (tiksliau – karantino) laikotarpiu skyrybų skaičius tikrai buvo išaugęs. Šiuo laikotarpiu daug klientų kreipėsi dėl santuokos nutraukimo, kai sutuoktiniai ilgus metus kartu negyveno. Teigti, kad karantinas ar pandemija yra skyrybų priežastis – negaliu.

Ar Jūsų darbinėje patirtyje yra pasitaikę atvejų, kai besiskiriantys žmonės pasikonsultavę susitaiko?

– Taip, žinoma. Tai nėra itin dažnas atvejis, tačiau per metus būna 3-4 situacijos, kai pradėję skyrybų bylą sutuoktiniai susitaiko ir nusprendžia išsaugoti šeimą. Susitaikymas įvyksta skirtingose proceso stadijose: vienais atvejais po konsultacijų, kitais – po teismo sprendimo priėmimo.