Kalba gyventojai

Psichologijos mokyklos direktorė Sonata Lygnugarienė: „Psichologijos žinios mus keičia“

Sonatai Lygnugarienei teko dirbti Pagalbos moterims linijoje, tad įvairūs psichologiniai lūžiai jai – ne naujiena
Sonatai Lygnugarienei teko dirbti Pagalbos moterims linijoje, tad įvairūs psichologiniai lūžiai jai – ne naujiena

Vis dažniau esame linkę kalbėti apie savo jausmus ir emocijas. Todėl nenuostabu, kad vis labiau ieškome atsakymų į rūpimus klausimus. Rugpjūčio mėnesį duris atvėrusioje „Psichologijos mokykloje360“ kiekvienas norintis gali pagilinti savo psichologijos žinias, kurios padės ne tik labiau suprasti save, bet ir aplinkinį pasaulį, galbūt net lengviau pergyventi sudėtingus periodus. Kaip teigia mokyklos direktorė Sonata Lygnugarienė, kritinių situacijų greičiausiai išvengti nepavyks, tačiau psichologijos žinios gali padėti jas lengviau išgyventi.

„Psichologijos mokykla360“ savo duris atvėrė šį rugpjūtį. Papasakokite apie idėją ją įkurti, kodėl tai pasirodė reikalinga?

Taip, „Psichologijos mokykla360“ duris visuomenei atvėrė šių metų rugpjūtį, tačiau veiklą pradėjo 2017-ųjų rugsėjį. Vyko kruopštus pasiruošimas: buvo sudaryta patyriminė grupė su 64 dalyviais, vyko „nematomi“ darbai, be kurių dabartinis rezultatas būtų kitoks. Tokiu būdu norėjome išgryninti idėją, numatyti strategiją ir kryptį, kuria eisime.

Idėja kurti tokią mokyklą Klaipėdoje prieš daug metų kilo Gintei Žilinskienei, kuri ir pakvietė mane į komandą. Klaipėdoje, o kai kuriais aspektais ir Lietuvoje, esame vienintelė tokia mokykla, siūlanti itin gausų modulių, temų pasirinkimą, iš kurių dalyvis gauna kompleksines psichologines žinias vienoje vietoje. Tai nėra kursai ar vienkartiniai seminarai.

Kuo ši mokykla išskirtinė ir kam skirta?

Išskirtiniai esame tuo, kad taikome vakarietišką studijų modelį, kuomet dalyvis iš siūlomo tvarkaraščio gali išsirinkti sau aktualias temas ir susidaryti savo individualų tvarkaraštį. Tai reiškia, kad nereikia dalyvauti ir mokėti už tuos mokymus, kurie asmeniškai nėra itin aktualūs.

Mokymai „Psichologijos mokykloje360“ vyksta vakarais, po visų darbų, įsipareigojimų šeimai, visuomenei, kai galima skirti laiko sau. Tai mokykla, skirta suaugusiam, motyvuotam, smalsiam žmogui.

Kodėl, Jūsų nuomone, verta galinti psichologijos žinias?

Psichologijos žinios yra naudingos kiekvienam, kuris ieško daugiau, analizuoja savo elgesį, emocijas, kuriam kyla daug klausimų. Psichologijos žinios mus keičia, keičiasi mūsų požiūris į daugelį reiškinių. Trumpiau tariant, jeigu žmogus jaučia poreikį, tuomet tikrai verta jas gilinti.

Anksčiau vadovavote Pagalbos moterims linijai. Ar psichologinės žinios, savo emocijų supratimas bei pripažinimas leistų išvengti ir tam tikrų kritinių situacijų?

Jūs teisi, tai tikrai palengvintų dalią išgyvenant krizines situacijas. Tačiau tai labiau siečiau su dvasine žmogaus stiprybe, branda, patirtimi ir turimų gebėjimų bagažu. Yra apstu atveju, kai gebėjimas įvardinti savo jausmus ir supratimas, kas su manimi vyksta, nepadeda išbūti krizinėse situacijose. Kartais net priešingai – žmogui be gilių psichologinių žinių, tiesiog intuityviai įsiklausant į save, leidžiant sau jausti, mąstyti ir išbūti, pavyksta sėkmingai įveikti krizę. Pačių kritinių situacijų abejoju, ar įmanoma išvengti. Tačiau kaip jas įveiksime ir kokiais tapsime jas įveikus, priklauso nuo mūsų pačių ir pagalbos, kurią priimsime.

Ką manote apie lietuvių psichologinę sveikatą? Juk dažnai žiniasklaidoje esame gąsdinami savižudybių, mėgstančių pakelti taurelę statistikomis.

Statistika iš tiesų gąsdinanti ir žiniasklaida tik įvardija faktus. Negalėčiau daug pasakyti apie lietuvių psichologinę sveikatą, nes neturiu tiek kompetencijos. Tik manau, kad ji tokia, kaip ir kitų tautų atstovų. Mūsų silpnąja grandimi įvardinčiau psichikos sveikatos specialistų (ne)pasiekiamumą ir kompetencijos trūkumą, nes visuomenėje gajus stigmatizuotas požiūris į sielos ligas, iškylančių problemų įveikimo būdus.

Kaip manote, ar Klaipėda – melancholiškas miestas? Dauguma pabrėžia, kad čia ramu, nieko nevyksta.

Manau, kad iš tiesų tai niekaip nesusiję. Salomėjos Nėries eilėse ir Paryžius tampa melancholišku miestu…

Melancholija – sielos būsena, kuri man pačiai priimtina, kuomet gera tiesiog būti savyje, savimi, su savo mintimis ir jausmais.

Be to, nesutikčiau, kad Klaipėdoje nieko nevyksta. Mūsų miesto renginiai labiau kameriniai, gal vasarą daugiau judesio, tačiau tai natūralu, nes esame nedidelis miestas. Kitiems tai net tampa privalumu, tad priklauso, su kuo lyginsime.

Mūsų tradicinis klausimas, ko palinkėtumėte klaipėdiečiams?

Palinkėjimas klaipėdiečiams – labiau didžiuotis savo miestu, išnaudoti turimus pranašumus ir nesijausti provincija. Jeigu esame kažkuo nepatenkinti, pradėkime nuo savęs ir sau užduodamo klausimo – „Ką aš galiu pakeisti, kad būtų kitaip?“.

Lietuvius labai vienija svetimas skausmas ir malda, o tai įrodo, kad norėdami galime būti aktyvūs ir vieningi. Tokią jėgą sutelkus geriems tikslams ir darbams galime sukurti išskirtinio miesto reputaciją.

Ačiū už pokalbį!