Naudinga žinoti

Praustis duše gali būti pavojinga?

Legionelia genties bakterijos gali sukelti ligą, panašią į gripą, kuri pasireiškia plaučių uždegimu
Legionelia genties bakterijos gali sukelti ligą, panašią į gripą, kuri pasireiškia plaučių uždegimu

Legionelia genties bakterijos gali sukelti ligą, panašią į gripą, kuri pasireiškia plaučių uždegimu. Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti plaučių uždegimu. Žmogus legionelioze dažniausiai užsikrečia kvėpuodamas aerozoliu, kuriame yra legionelių. Jomis neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maisto ruošimui. Neužsikrečiama ir nuo sergančio asmens.

Palankiausia vandens temperatūra legionelėmis daugintis yra 20-45°C. Žemesnėje nei 20°C ir aukštesnėje nei 60°C temperatūroje jos nesidaugina, bet išlieka gyvybingos. Šios bakterijos gali daugintis karšto ir šalto vandens sistemose, ypač dušo galvutėse, vandentiekio čiaupe, silpnai tekančiame arba visiškai stovinčiame vandenyje, purvinuose, dumblu padengtuose vamzdžiuose, talpyklų vidiniuose paviršiuose, vandens šildytuvuose.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pateikia kelis būdus, kaip sumažinti legioneliozės riziką gyvenamose patalpose. Gyventojams patariama rytais ir ilgiau nenaudojus karšto ir šalto vandentiekio vandens periodiškai nuleisti vandenį kelias minutes, kad nesikauptų nuosėdos reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus. Visus vandens filtrus būtina valyti ir dezinfekuoti kas 1-3 mėnesius. Esant aukštesnei nei 65°C temperatūrai legionelės žūva, tačiau rekomenduojame tokią temperatūrą išlaikyti ne mažiau kaip 25-30 min.