Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Poilsis pajūryje: ar malonumas brangus?

Lietuvos pajūris mėgstamas ne tik užsieniečių, bet ir pačių lietuvių. „Kalba Klaipėda“, norėdama akcentuoti žmonių įpročius ir pastarųjų metų kainų pokyčius poilsiui pajūryje, bendravo su Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktore Romena Savickiene.

Kaip per pastaruosius metus keitėsi žmonių įpročiai lankytis pajūryje?

– Jeigu žiūrint į tolimesnį laikotarpį, maždaug 20 metų atgal, esminis skirtumas būtų tame, jog anksčiau žmonės važiuodavo prie jūros visai dienai: nuo pat ryto iki vakaro, ir kaip mes juokiamės, su šaltibarščiais, kotletukais ir visais kitais atributais. Tikrai praleisdavo prie jūros labai daug laiko. Dabar tokios tendencijos keičiasi. Žmonės šiais laikais saugosi nudegimų, saulės smūgių ir tuo pačiu riboja savo buvimo laiką prie jūros. Ne dėl to, kad būtų nesmagu, o dėl to, kad nepakenkti savo sveikatai. Antras dalykas – žmonės labai derina savo buvimą prie jūros su pramogomis. Tikrai ypatingai populiarios vandens pramogos: mūsų irklentės, banglentės, jėgos aitvarai, kituose vandens telkiniuose – baidarės, kanojos. Tai ne tik tiesiog gulėjimas prie jūros, bet ir aktyvus laiko leidimas prie vandens telkinių. Labiausiai džiugina tai, kad pramogauti atėjusios šeimos mielai kartu imasi ir visai mažus vaikučius. Vandens pramogos puikiai subalansuotos visai šeimai. Matome, jog daug žmonių bėgioja, vaikšto su šiaurės lazdomis prie jūros. Žmonės važiuoja išsimaudyti ir rytais, ir vakarais. Labai populiaru vakariniai saulėlydžiai, kurie teigiamai nuteikia gražiai dienos pabaigai. Kaip mes sakome, saulėlydis kaip daugiaserijinis filmas, kuris niekada nesikartoja, nes vienodo saulėlydžio nebūna. Populiarėja ir vykimas į paplūdimius dviračiais.

Žmonės mieliau renkasi Klaipėdos miestą, Palangą ar Nidą?

– Tiek Palanga, tiek Neringa – kurortai. Kita vertus, šie kurortai, kaip aš sakau, su amžiumi turi suformuotas tradicijas, kad važiavimas prie jūros yra važiavimas į tuos kurortus. Klaipėdos paplūdimiai dažniausiai ganėtinai nepagrįstai būdavo pamirštami. Tikrai mes, kaip turizmo centras, sulaukiame tokių klausimų, ar yra galimybė nueiti į paplūdimį prie jūros Klaipėdoje. Kartais žmonės mano, kad tai uostas, o tai reiškia, kad čia nėra paplūdimio. Iš tiesų dedame didžiules pastangas, siekdami pranešti visai Lietuvai, kad ir Klaipėda turi pačius puikiausius paplūdimius. Dalis iš jų – Smiltynės. Klaipėdos paplūdimius tikrai yra galimybė patogiai pasiekti. Čia yra ir kavinukių, kuriose galima pavalgyti. Karantino laikotarpiu Klaipėda žmonėms atsiveria kaip nauja vieta su savo unikaliais paplūdimiais. Kaip mes sakome, jeigu iš tiesų norisi turėti paplūdimį, kuriame žmonės neguli vienas šalia kito ar keliais aukštais, tai tikrai vertėtų rinktis Klaipėdos miestą. Klaipėdos paplūdimiai platūs ir dideli, ilgi. Mes galvojame, kad esame nepagrįstai pamiršti, tačiau džiaugiamės, jog tuo pačiu esame ir iš naujo atrasti.

Kiek šiemet žmonėms teks atverti pinigines, norint pailsėti prie jūros?

– Klaipėdoje kainos nėra labai pasikeitusios. Jeigu kalbama apie viešbučius, įskaičiavus ir privačius apartamentus, tai Klaipėdoje tikrai galima apsistoti dviem žmonėms ir už 40 Eur, ir 50 Eur nakčiai. Aišku, viešbučiai truputėlį brangiau, gali būti ir 70 Eur. Kainos labai panašios kaip ir praeitais metais. Atverti plačiau pinigines nebus galimybės, nes labai norint, paplūdimius galima pasiekti ir pėstute, o kelto kainos irgi labai nekilo, jeigu neklystu – 1 Eur žmogui. Taip, šiek tiek kilo parkavimo mokesčiai. Palyginus Klaipėdą su mūsų kurortais, čia žymiai pigiau.

Ar Lietuvos pajūryje vasaros metu apsilanko vis daugiau žmonių?

– Šiai dienai mes turime tikrai minimaliai atvykusių svečių iš užsienio. Anksčiau procentinė dalis vyravo tarp 50 procentų lietuvių ir 50 procentų užsieniečių turistų. Dabar situacija yra visiškai kitokia, nes turime daugiau svečių iš pačios Lietuvos. Mes galime pasidžiaugti, jog geras oras mums leido išgyventi pandemijos metu. Sostinėje ar Kaune tikrai yra kur kas sudėtingesnė situacija šiuo laikotarpiu. Mums tikrai labai padeda, kad turime jūrą ir gerą orą.

Kaip manote, kodėl lietuviai vis tiek renkasi pajūrį, nors galėtų pigiau atostogauti užsienio šalyse?

– Lietuvos pajūris visada buvo labai populiarus. Žmonės planuodavo atostogas užsienyje, bet nepaisant to, vis tiek buvo atvykstama pailsėti ir prie Lietuvos jūros. Pastarąsias dvi vasaras žmonės daugiau laiko praleidžia poilsiaudami Lietuvoje, nei vykdami į užsienį. Daug kas priklauso ir nuo pandeminės situacijos, nes tikrai daugeliui dar yra nedrąsu išvykti į užsienį, neturint garantijos, kad viskas bus gerai su grįžimu, su saviizoliacija, įvairiomis taisyklėmis. Tiesiog žmonės bijo rizikuoti. Yra derinamas poilsis tiek Lietuvos pajūryje, tiek įvairiose poilsiavietėse ir, aišku, keliaujama į užsienio šalis. Mūsų ežerų kraštas taip pat pilnas turistų ir svečių.

Kur pasiūlytumėte apsilankyti Klaipėdoje?

– Na, pirmiausia norisi žmones pakviesti pasivaikščioti po miestą. Turime parengę labai puikius maršrutus: pasivaikščiojimas su vaikučiais, ieškant skulptūrų, taip pat jūrinio paveldo keliu. Kiekvienas atrastų sau įdomų pasivaikščiojimo maršrutą. Klaipėdoje per karantiną prakalbo skulptūros: atėjus galima nusiskenuoti QR kodą ir išgirsti, kaip kalba skulptūros. Tas, kas mėgsta aktyvų keliavimo būdą – pasivažinėjimas dviračiais. Kaip ir minėjau, vandens visos pramogos. Pasivaikščiojimas po parkus, botanikos sodą. Vienareikšmiškai – Lietuvos jūrų muziejus ir delfinariumas. Tai vieta, kurią būtina aplankyti. Laikrodžių muziejuje galima pasigaminti savo laikrodį. Neseniai startavo naujas „Vėtrungių kelio“ etapas, kurio metu kviečiama keliauti po Mažąją Lietuvą.