Kalba ekspertai

Nusivylę valstybine renovacija gyventojai dairosi alternatyvų

Ilgalaikiai planai alternatyva valstybinei renovacijai
Ilgalaikiai planai alternatyva valstybinei renovacijai

Aplinkos ministerija pripažino, kad valstybė nebeturi pinigų visiems numatytiems daugiabučių namų renovacijos projektams įgyvendinti. Tačiau klaipėdiečiams, norintiems gyventi šilčiau ir taupiau, pagalbos ranką tiesia daugiabučių administratoriai, siūlantys alternatyvą valstybiniam renovacijos modeliui.

Kitais metais finansinę paramą iš valstybės gaus vos 19 daugiabučių namų Klaipėdoje, o likusieji 100 bus priversti laukti geresnių laikų. Tiesa, nenorintieji šalti ir mokėti didelių sąskaitų už šildymą jau dabar gali kreiptis į namo administratorių ir kartu su juo parengti ilgalaikį darbų planą bei pradėti vykdyti vadinamą etapinę renovaciją.

„Etapinė renovacija – tai alternatyva šlubuojančiai valstybinei renovacijai. Butų savininkai su administratoriaus pagalba gali patys pažingsniui ir kompleksiškai susitvarkyti namą per keletą metų“, – sako bendrovės „Danės būstas“ direktorius Marius Šiaulys.

Anot jo, norint atlikti etapinę renovaciją nereikia įsipareigoti bankams ir dvidešimčiai metų imti paskolą, mokėti palūkanas. Namas tvarkomas palaipsniui, o ne renovuojamas visas iš karto, kaip tai daroma valstybinės renovacijos metu. Etapinės renovacijos atveju pirmiausia atliekami svarbiausi, konkrečiam namui reikalingi darbai, kurie labiausiai taupo energiją, vadinasi – ir gyventojų pinigus. Taigi užuot pagražinus fasadą, pirmiausia etapais tvarkomas stogas, šiltinamos sienos, rekonstruojama vidaus šildymo sistema, tvarkomi kiauri langai ir t.t.

Bendrovės Renovacijos projektų vadovas Julius Paulauskas pasakojo, kad norint etapais pradėti tvarkyti namą, pirmiausia būtina kreiptis į administruojančią įmonę, kurios specialistai įvertins namo techninę būklę, sudėlios modernizavimo etapus, paskaičiuos darbų kainą ir tik tada, gavę gyventojų pritarimą, imsis darbų.

„Etapinės renovacijos vienas iš privalumų – atsiskaitymo už darbą lankstumas. Gyventojai moka tik už konkrečius atliktus etapus, o išsimokėjimo terminą, kuris gali būti iki 5 metų, patys nustato visuotinio susirinkimo metu. Mokesčiai už darbus įtraukiami į sąskaitą už būsto priežiūrą, tad nereikia sudarinėti sutarčių su bankais, 20 metų mokėti palūkanas“, – aiškino J.Paulauskas.

Renovacijos projektų vadovas sako, jog kiekvienas įgyvendintas etapas ženkliai taupo energijos resursus. Skaičiuojama, kad įgyvendinus namo renovaciją etapais galima sutaupyti iki 70 proc. šilumos, atitinkamai galima tikėtis ir mažesnių sąskaitų už šildymą. Gyventojams nusprendus name įrengti alternatyvius energijos šaltinius – net iki 90 proc.

Norint pradėti įgyvendinti etapinę renovaciją pirmiausia reikia kreiptis į namo administratorių, kuris padės suorganizuoti butų patalpų savininkų susirinkimą arba balsavimą raštu. Daugiau informacijos taip pat galima gauti paskambinus į Klientų aptarnavimo centrą telefonu 8 700 55 966.