Būsto naujiena

Nuo saugių daugiabučių – prie saugių kvartalų

Vienas iš svarbių kokybiško gyvenimo elementų – saugi aplinkai. Sukurti ją padeda ir sparčiai uostamiestyje besikuriančios saugios kaimynystės grupės. Jos, beje, taip pat paskatina žmones paprasčiausiai bendrauti su savo kaimynais.

Apie saugios aplinkos kūrimą su bendruomene nuolat kalba ir policijos pareigūnai, ir daugiabučių administratoriai. Teigiama, kad saugios kaimynystės grupių kūrimas yra naudingas visoms pusėms.

Pavyzdys kitiems

Uostamiesčio policija jau nebe pirmą kartą surengė mokymus-seminarą apie bendruomenės, savivaldos ir policijos pareigūnų bendradarbiavimą kuriant saugią aplinką Klaipėdos mieste. Seminaro metu savo patirtį pristatė daugiabučių namų administratoriaus “Vėtrungės būsto” ir jo administruojamo, praėjusiais metais saugiausiu pripažinto namo gyventojai.
Pasak “Vėtrungės būsto” vadovo Mariaus Šiaulio, šiuo metu administratoriaus prižiūrimuose daugiabučiuose įsteigta jau 13 saugios kaimynystės grupių.
“Tai yra pirmieji žingsniai saugios aplinkos link. Tačiau matome, kad kiemuose yra panašios problemos, kaip namuose, todėl turime idėją kurti visą saugios kaimynystės kvartalą. “Vėtrungės” rajone jau daromi pirmi darbai. Jau įrengtas saugus kiemas – tarp keturių namų, kuriuose veikia saugios kaimynystės grupės. Planuojame, kad šiais metais į saugų kvartalą bus sujungta 17 daugiabučių, tikimės bendradarbiauti su saugos tarnybomis, Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriumi, policijos pareigūnais. Kas toliau? Mūsų tikslas yra pasiekti, kad būtų saugūs visi administratoriaus namai ir teritorijos”, – kalbėjo M. Šiaulys.
Pašnekovo teigimu, jeigu namo gyventojų dauguma nusprendžia, kad reikia kurti saugios kaimynystės grupę, imamasi prevencinių priemonių komplekso, kuris užtikrina saugumą namuose, bendro naudojimo patalpose ir aplink namus. Teigiama, kad tai įpareigoja rodyti pavyzdį ir pačius gyventojus – neteršti, nešiukšlinti.
“Gyventojams pageidaujant įrengiamos ir aplinkos stebėjimo kameros. Yra 6 namai, kur buvo itin daug problemų dėl narkomanų, asocialių asmenų ir panašiai. Įkūrus grupes ir įrengus kameras padėtis ėmė keistis. Kai kur buvo net grėsminga situacija Pavyzdžiui, name Paryžiaus Komunos gatvė 2, tačiau gyventojams pradėjus keisti aplinką, dingo visi negerumai. Gyventojams nebebūna baisu išeiti į lauką vakarais ar išleisti vaikus žaisti į kiemą”, – pasakojo “Vėtrungės būsto” vadovas.

Kalbėkitės su kaimynais

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Studencova skaičiavo, kad šiuo metu mieste veikia apie 70 saugios kaimynystės grupių. Jų skaičius kinta – atsiranda naujų, o kai kuriais atvejais, kai gyventojai nebenori, nustoja veikti esamos ir jos iš sąrašo išbraukiamos.
“Saugios kaimynystės grupės tikrai duoda rezultatų – kai žmonės susivienija ir turi bendrą tikslą, padėtis tikrai pasikeičia. Puikus pavyzdys yra praėjusiais metais saugiausiu paskelbtas namas Paryžiaus Komunos gatvė 2, kur buvo pasiekta tikrai gerų rezultatų per gana trumpą laiką. Tačiau iniciatyva turi kilti iš pačių gyventojų, jie turi norėti kurti saugią aplinką, nes jeigu saugumo norės tik pareigūnai ar administratoriai, gerų rezultatų tikrai nebus”, – pabrėžė pareigūnė.
A. Studencovos teigimu, pirmiausia kaimynai turėtų susipažinti. Būna, kad į susitikimus ateina žmonės, gyvenantys toje pačioje laiptinėje, bet vienas kito nepažįsta.
Pradėjus žmonėms bendrauti, reikia nedvejoti, kai pastebimas koks nors pažeidimas ar nusikaltimas, ir apie tai pranešti policijos pareigūnams.
“Reikia informuoti policijos pareigūnus apie kylančias problemas ar apie tai, kad vyksta kas nors neteisėto. Pareigūnai organizuoja prevencines priemones. Pavyzdžiui, jeigu vakarais būriuojasi kažkokios grupuotės, vartojami alkoholiniai gėrimai, patruliams perduodama informacija apie tokias vietas, jie tokius namus aplanko, stebi padėtį. Bendromis jėgomis sprendžiame kylančias problemas. Saugus kvartalas – įmanoma misija, bet reikia įdėti nemažai pastangų. Reikia, kad žmonės būtų aktyvūs, motyvuoti, norėtų gyventi saugioje aplinkoje. Kol žmonės patys nenorės, nei “Vėtrungės būstas” ar kitas administratorius, nei policija, nei Savivaldybė nieko nepadarys”, – kalbėjo specialistė.
Šiais metais policijos pareigūnai taip pat rinks saugiausią miesto namą ar saugios kaimynystės grupę – nugalėtojai bus skelbiami rudenį, minint policijos pareigūnų profesinę šventę.
“Mūsų organizuotam konkursui praėjusiais metais buvo pateiktos įspūdingos paraišos – su aplinkos pasikeitimais, nuotraukomis. Tai rodo, kad žengiame į priekį ir patys pradedame rūpintis savo aplinka”, – džiaugėsi A. Studencova.