Šiandien rajone

Kuriose Klaipėdos gatvėse padaroma daugiausia nusikaltimų?

Ar žinote, kuriose Klaipėdos gatvėse praėjusį mėnesį buvo užfiksuota daugiausia žmonių apiplėšimų bei vagysčių iš automobilių ar gyvenamųjų pastatų? Ar numanote, kuriose viešose miesto vietose yra padaroma daugiausia nusikaltimų ir kokie jie? „Kalba Klaipėda“ nusprendė apžvelgti Klaipėdos gatvių saugumą.

Policija rajonų neišskiria

Pagal Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, nuo šių metų pradžios Klaipėdoje buvo įvykdyta 141 vagystė ir apiplėšimas. Daugiausia jų, net 23 užfiksuota Taikos prospekte. Šis skaičius susideda ne tik iš asmeninio turto  pasisavinimo, bet ir iš apiplėšimo, panaudojant smurtą.

Antroje vietoje, pagal užfiksuotas vagystes ir apiplėšimus, atsidūrė trys Klaipėdoje esančios gatvės, kuriose policijos pareigūnai per 9 mėnesius užfiksavo po 4 nusikalstamų veikų atvejus. Tai – Sausio 15-osios, Minijos ir Varpų gatvės. O štai net 6 miesto gatvėse – Žardininkų, Vingio, Šiaulių, Rumpiškės, Šilutės pl., Statybininkų pr. –  tuo pačiu metu užregistruota po 3 vagystes ar apiplėšimus.

Visgi, kaip teigia teisėsaugos atstovai, policija jokiu būdu neskirsto miesto rajonų į saugius ir nesaugius. Visuose aštuoniuose Klaipėdos apskrities miestuose yra sudaryti sąrašai adresų (gali būti ir gyvenamieji namai ir barai bei klubai), į kuriuos gaunama daugiausia iškvietimų. Į šiuose adresuose esančius objektus atkreipiamas didesnis dėmesys, atliekamos policinės ir prevencinės priemonės.

Klaipėdos mieste taip pat kasmet sudaromas sąrašas tokių adresų – vieni jų, pagerėjus situacijai, iš sąrašo išbraukiami (taip nutiko  Laukininkų g. esančiam daugiabučiui), kiti – įtraukiami. Kai kurie adresai sąraše yra keletą metų iš eilės – Minijos g. esantis bendrabutis.

Nusikaltimų skaičius mažėja

Remiantis Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį, nuo sausio iki rugsėjo visame Klaipėdos mieste buvo įvykdytos 2351 nusikalstamos veikos, Klaipėdos rajono savivaldybėje – 3373.

Didžiausią skaičių nusikaltimų šiame rezultate sudaro 595 nežymūs sveikatos sutrikdymai, 105 viešosios tvarkos pažeidimai, 142 turto sugadinimai arba sunaikinimai ir nusikalstamos veikos, susijusios su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis – 174 užfiksuoti atvejai per pirmuosius 9 metų mėnesius.

Visgi, reiktų pasidžiaugti, jog lyginant su praėjusiais metais, nusikalstamumo skaičiai visame Klaipėdos mieste mažėja. 2018 metais (sausio 1 – rugsėjo 1 dienomis) nusikalstamų veikų Klaipėdoje buvo užfiksuota 456 daugiau nei tuo pačiu metu 2019-aisiais, net 2807.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, jog nusikalstamumo tendencijos Klaipėdoje, kaip ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose nuo 2017 žengia mažėjo keliu. Nuo 2010 metų Klaipėdoje daugiausia nusikalstamų veikų buvo užfiksuota 2011, 2015 ir 2014 metais, atitinkamai 4290, 4239 ir 4190 nusikaltimų.

Specialistai ragina neprarasti budrumo

Apsaugos įmonės „Mano Sauga“ vadovas Gediminas Jankauskas skatina ir pačius gyventojus nepamiršti savo saugumo: „Pirmiausia, patys žmonės turėtų neprarasti sąmoningumo ir savisaugos jausmo“.

„Jei kalbame apie vagystes iš namų ar butų, gyventojai palikdami namus turėtų atlikti visus saugumo užtikrinimui būtinus veiksmus: uždaryti visus langus, balkono arba terasos duris, taip pat netinkamoje vietoje nepalikti akį traukiančių daiktų. Tai gali būti dviratis, paliktas balkone, ar ant palangės padėtas kompiuteris. Nevalia palikti nieko tokio, ką kitas žmogus galėtų pamatyti pro langą, jį išdaužti ir pasiimti paliktą vertingą daiktą“.

Jankauskas taip pat pabrėžia ir apsaugos sistemų naudą. Jei name įrengta apsaugos sistema ir signalizacija, būtina nepamiršti jos įjungti. Ji ne tik išgąsdins vagis, bet ir perspės kaimynus apie tykantį pavojų. Apsaugos sistema reaguoja į visus pavojaus signalus ir perduoda informaciją saugos tarnyboms, kurios savo ruožtu operatyviai reaguoja į kiekvieną iškvietimą. Pastebėję įrengtas kameras ar signalizaciją name, vagys keičia savo planus ir renkasi tuos namus, kurie nėra apsaugoti.

„Jei jūsų namo, daugiabučio laiptinės ar kiemo teritorija yra stebima 24 val. per parą, vaizdas kokybiškai matomas net ir tamsiu paros metu, tai ne tik gali padėti atbaidyti potencialius plėšikus, bet net ir įvykus apiplėšimui padėti nustatyti nusikaltėlio tapatybę“, – teigia „Mano sauga“ vadovas.