Rajono problema

Krematoriumo reikia, bet ne mieste

Krematoriumas Vakarų Lietuvoje reikalingas, tačiau gyventojai nenori, kad jis būtų mieste, Joniškės gatvėje.

Metų pradžioje prasidėjęs bendruomenės karas prieš krematoriumą Joniškės gatvėje, vėl įgavo pagreitį. Paaiškėjo, kad nuo lapkričio 1 d. įsigaliosianti Ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pataisa, pagal kurią, įmonė, norinti statyti krematoriumą, neprivalės pateikti poveikio aplinkai vertinimo (PAV).

Nuo seno Joniškės gatvėje yra kapinės bei laidojimo rūmai, tad vieta krematoriumui atrodo net labai tinkama. Tačiau netoliese gyvenantys žmonės sukilo prieš krematoriumo statybas ir išsireikalavo, kad įmonė atliktų poveikio aplinkai vertinimą. Deja, gyventojų viltys gali žlugti dėl įstatymo pataisos, pagal kurią įmonei PAV atlikti nebereikės.

Pirmadienį Paupių bendruomenė susitiko su meru aptarti susidariusios situacijos. Meras savo ruožtu vakar ryte savivaldybės administracijai davė pavedimą išanalizuoti situaciją.  „Reikia patikrinti visą šitą informaciją, pažiūrėti kaip yra iš tikrųjų ir kokius įrankius, kokias poveikio priemones mes turime“ – sakė mero pavaduotojas Artūras Šulcas.

Pasak A. Šulco, mero bei savivaldybės pozicija tokia, kad krematoriumo reikia, tačiau ne Joniškės gatvėje: „Pati paslauga yra reikalinga – mums visiems bus reikalinga, anksčiau ar vėliau. Tačiau mano požiūriu, verslas pasielgė iš tiesų nekorektiškai, teigdamas, kad arti gyventojų nėra ir, kad galima čia viską daryti, nors už 70 metrų tie gyventojai yra. Dėl to meras iškart viešai pasakė: „Mes esame prieš ir visomis išgalėmis priešinsimės, kad čia nebūtų krematoriumo.“ Ir savivaldybės pozicija yra nepakitusi – mes išnaudosime visus instrumentus, kuriuos tik turime, kad išliktų „Status quo“.

Tačiau jei įstatymai leis, gali būti, kad nei miesto savivaldybė, nei meras neturės sąlygų pakeisti įmonės savininkų valios statyti krematoriumą. „Nes prieš įstatymą visi yra lygūs ir jeigu įstatymas ką nors leidžia ar neleidžia, tai joks meras, jokia savivaldybė neturi galių tokių sprendimų pakeisti“, – nuogąstavo mero pavaduotojas.