Naudinga žinoti

Atsakome: kokie automobiliai traukia Klaipėdos ilgapirščius?

Asociatyvi nuotrauka (Juliaus Kalinsko nuotr.)

Automobilių vagystės yra nemenka problema ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje. Praėjusiais metais Klaipėdoje buvo pavogta kone du kartus daugiau automobilių nei prieš dvejus metus, visgi „Kalba Klaipėda“ nusprendė išsiaiškinti, kokie automobiliai tampa dažniausiu vagišių grobiu.

Vagia ir automobilius ir jų detales

Kaip rodo pateikti Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenys, bėgant metams pavogtų automobilių skaičius Klaipėdoje didėja. Prieš trejus metus, 2017-aisiais, Klaipėdos miesto policija užfiksavo net 34 pavogtų automobilių atvejus. 2018-aisiais metais šis skaičius sumažėjo iki 11 automobilių, o praėjusiais, 2019-aisiais metais policija vėl užfiksavo beveik du kartus didesnį tokių nusikaltimų skaičių – per metus buvo pavogta 20 automobilių.

Anot draudimo bendrovių skelbtos informacijos, vagišių taikinių tendencijos nesikeičia. Kaip ir kituose miestuose dažniausiais ilgapirščių grobiais tampa Toyota, BMW, Volkswagen, Audi  ir Volvo markės automobiliai. Šių automobilių Lietuvoje yra registruota daugiausiai. Tiesa, draudimo bendrovių pranešimuose minima, jog nors pastaraisiais metais automobilių vagysčių skaičius bendrai Lietuvoje ir mažėja, tačiau ryškėja tendencija, rodanti, jog naujesni ir prabangesni automobiliai dažniau tampa vagišių taikiniu, nei senesnių metų automobiliai.

Štai „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus Artūro Juodeikio teigimu, nors praėjusiais metais daugiausiai automobilių ir buvo apvogta Vilniuje, tačiau Klaipėda iš kitų Lietuvos miestų išsiskyrė kitu požymiu. Čia žalų registruota nedaug, bet vidutinė vairuotojams skirta išmoka siekė kone 8 tūkst. eurų. Šiuos duomenis nulėmė tai, kad 2019-aisiais uostamiestyje apvogti net 7 prabangūs automobiliai. Iš transporto priemonių pavogti modernūs vairai su oro pagalvėmis, elektronikos dalys, žibintai. Bendra padarytų nuostolių suma viršijo 135,5 tūkst. eurų. „Vagių dėmesį labiausiai traukia brangios detalės ir tie automobiliai, kurių šalyje registruota daugiausiai – jų detalės yra itin paklausios“, – nurodė A. Juodeikis.

Nauji apsaugos būdai

Specialistai teigia, jog šiais laikais ne visi vagišiai ilgai džiaugiasi savo grobiu. Naujuose automobiliuose dažnai galima rasti automobilio buvimo vietą nustatyti leidžiančias sistemas, todėl nukentėjusiesiems nuo vagių vis dažniau pavyksta savo turtą atgauti. Automobilio buvimo vietą galima sekti telefone ar kompiuteryje. Taip pat yra galimybė nustatyti, ar su automobiliu išties važiuoja jo savininkas.

Jau kurį laiką automobiliams nuo vagių apsaugoti naudojami imobilizatoriai – prietaisai, kurie blokuoja variklio veikimą, jei vairuotojas neturi specialaus elektroninio rakto ar kitu, tik savininkui žinomu būdu, neišjungia apsaugos.

Papildomas saugiklis neleidžia nusikaltėliams jais taip lengvai pasinaudoti. Imobilizatoriai skiriasi savo veikimo principu ir galimybėmis, o kai kurie jų šiandien jau yra išties išmanūs, todėl ir labiausiai pasirengusiems nusikaltėliams sukelia problemų.

Nors visai neįveikiamų apsaugos sistemų nėra, tačiau jų kompleksiškumas ir pažangumas dažnai atbaido ilgapirščius ar stipriai apsunkina jų darbą, priverčia sugaišti daugiau laiko ir labiau rizikuoti, todėl vagystės tikimybę gerokai sumažina. Be to, dėl modernių apsaugos priemonių vogtus automobilius ar jų dalis nusikaltėliams tampa sunkiau realizuoti juodojoje rinkoje.