Kalba ekspertai Naudinga žinoti Rajono problema

Kokia klaida daugiabučių gyventojams kainuoja brangiausiai?

Viena opiausių senos statybos daugiabučių problemų – seni ir atgyvenę vamzdynai. Įprasta, jog gyventojai didesnį dėmesį skiria šildymo ir elektros sistemoms, tačiau didžiausios Lietuvoje namų administravimo įmonės „Mano BŪSTAS“ atstovai atviri – gyventojai, nesirūpindami namo vamzdžių sistemomis – daro klaidą. 

Avarijos sukelia dar didesnes problemas

„Net 99 procentai senos statybos daugiabučių Klaipėdoje problema – gyventojų butuose esantys užkalkėję vamzdžiai“, – drąsiai sako „Mano BŪSTAS Baltija“ vadovas Edgaras Vygantas.

Už daugiabučių priežiūrą atsakingos įmonės atstovo teigimu, tokia daugiabučių situacija įprasta ne tik Klaipėdoje, bet ir kituose Lietuvos miestuose.

Tiesa, magistralinių, rūsyje esančių, vamzdynų būklė šiek tiek geresnė. Taip yra todėl, kad priėjimas prie vamzdžių, esančių pastato rūsyje, yra lengvesnis ir paprastesnis, todėl jų remonto ir keitimo darbai yra atliekami kur kas dažniau.

Aplaidus žmonių požiūris į name išvedžiotą vamzdynų sistemą dažnai nulemia viena po kitos kylančias problemas.

Kuomet vamzdis įtrūksta gali būti užpiltas ne tik savininko, bet ir kaimyniniai butai bei taip sugadintas gyventojų turtas. Anot specialistų, daugybė butų nėra apdrausti, todėl žalai atlyginti reikalinga lėšų suma nugula ant gyventojų, kurių bute įtrūko vamzdis, pečių.

E.Vygantas pasakoja, jog dažniausiai, kuomet daugiabutyje vyksta avarijos likvidavimo darbai, namas lieka be vandens iki tol, kol problema yra pašalinama.

Kadangi tokie avarijos likvidavimo darbai nėra planiniai, gyventojai patiria daug nepatogumų, o ypatingai nukenčia šeimos su mažamečiais vaikais ar žmonės, besirūpinantys senyvais, sveikatos sutrikimų turinčiais giminaičiais.

Taip pat užkalkėję vamzdžiai gali būti nepakankamo vandens spaudimo ar nekokybiško vandens priežastimi.

Gyventojai nebendradarbiauja

Vienintelė išeitis, išspręsti užkalkėjusių vamzdžių problemą – vamzdynų keitimas naujais. Deja, specialistai pastebi, jog šiuos darbus, dar neįvykus avarijai, gyventojai renkasi itin retai.

Įmonės „Mano BŪSTAS“ darbuotojai, daugiabučiuose namuose atliekantys remonto darbus, pasakoja, jog dažnai tenka remontuoti bendro naudojimo vamzdynus, esančius butuose. Tačiau gyventojai atsisako įsileisti meistrus arba apskritai šeimininkų rasti nepavyksta.

Žmonės savo buto duris atveria tik tada, kai nelaimė jau būna įvykusi ir kaimynai, dėl jų neatsakingo požiūrio, jau būna užlieti.

„Gyventojai turėtų iš anksto apgalvoti galimus senų vamzdynų padarinius ir noriai bendradarbiauti su namą administruojančios įmonės atstovais. Jei jie pritartų mūsų pastangoms užbėgti nelaimei už akių ir pritartų siūlymui keisti susidėvėjusius vamzdžius, investuotų į ramią ir saugią ateitį“, – akcentuoja „Mano BŪSTAS Baltija“ vadovas E.Vygantas.

Anot specialisto, dar viena problema, jog gyventojai, remontuodami butus, užtaiso vamzdynus apdaila, vėliau net patys negalėdami matyti realios vamzdžių būklės.

Svarbu pabrėžti ir tai, jog daugelis gyventojų savo daugiabučiuose namuose bijo pradėti vamzdynų atnaujinimo darbus, nes yra įsitikinę, jog laiką, kuomet vykdomi vamzdynų keitimo darbai, viso namo gyventojai turi gyventi be vandens.

Įprastai, suderinus su gyventojais, vamzdžių atnaujinimas vyksta etapais. Stengiamasi, jog visi darbai būtų atlikti dieną, kuomet didžioji dalis namo gyventojų dirba ir nebūna namuose, o ryte ir vakare vanduo yra atsukamas.