Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Klaipėdos gelbėtojas: žmonės mano, jog jie yra nemirtingi

Gelbėtojų komanda kiekvienais metais atsidavusiai dirba tam, kad padėtų nelaimės ištiktiems žmonėms, taip pat patartų bei išmokytų. Šie žmonės atlieka gerąją prevenciją. „Kalba Klaipėda redakcija kalbino BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ vadovą ir gelbėtoją Šarūną Šimkų, kuris prasitarė, jog žmonės ne visada būna dėkingi.

Redakcija nepasidrovėjo ir BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ vadovo pasiteiravo apie gelbėtojų vykstančias atrankas, kurių metu šie išbando savo jėgas ir parodo turimus gebėjimus.

Kaip vyksta gelbėtojų atranka? Ar daug kandidatų susirenka?

– Atrankos prasideda pavasarį. Vyksta registracija, o paskui reikia praplaukti 200 ir 50 metrų bei pranerti į tolį 20 metrų. Pagal šiuos rezultatus nustatome, ar kandidatas tinkamas į gelbėtojų komandą. Vyksta ir apmokymai.

Pandemijos laikotarpis truputį pakeitė situaciją, tačiau susirenka apie 90 kandidatų. Kiekvienais metais šis skaičius kinta, būna ir 70 kandidatų.

 

„Kalba Klaipėda“ taip pat šnekučiavosi su gelbėtoju Šarūnu Šimkumi, kuris mielai pasidalino ne tik įžvalgomis iš savo darbo dienos, bet ir patarimais, kurie gali išgelbėti gyvybę.

Kokių specifinių gebėjimų yra reikalaujama iš gelbėtojų atrankose?

– Kiekvienas gelbėtojas turi mokėti gerai plaukti.

Ar daug kas priklauso ir nuo gelbėtojo charakterio, nusiteikimo?

– Iš mano ir kitų kolegų perspektyvos, gelbėtojas pirmiausiai turi emocionaliai norėti dirbti, nes dažniausiai čia žmonės neateina dirbti dėl pinigų, jie nori padėti kitiems, nori išmokyti.

Kaip stipriai žmonės būna dėkingi, kai juos išgelbėjate skęstančius?

– Su skęstančiais žmonėmis susiduriame dažnai, bet ne visi būna dėkingi. Kartais žmonės net nesupranta, kad juos išgelbėjame. Galbūt adrenalinas arba agresijos priepuoliai užvaldo. Pasitaiko tokių atvejų, kad ir blogus žodžius pasako, tačiau po kelių dienų paskambina, atsiprašo ir padėkoja, kad išgelbėjome. Dažniausiai sulaukiame „ačiū“, „dėkui“ ir tiek. 

Papasakokite Jums nutikusį linksmiausią įvykį.

– Įvykių kiekvieną dieną būna daug. Dažnai nutikusių įvykių neišeina perteikti taip paprastai, nes juos tik pats supranti. Kai žmogų išgelbėji, aišku, tu jautiesi tuo pačiu metu ir labai gerai, ir labai blogai: gerai, kad išgelbėjai, bet blogai, kad reikėjo gelbėti. 

Ar būdamas gelbėtoju, jaučiatės atlikdamas didingus darbus, ar tiesiog dirbate savo darbą? 

– Bet kokiu atveju jautiesi gerai, nes padedi žmonėms ir jautiesi įvertintas. Į darbą ateini su nuotaika. 

Kaip manote, kodėl žmonės kartais būna tokie neatsakingi ir rizikuoja ne tik savo, bet ir kitų gyvybėmis?  

– Žmonės dažniausiai pervertina savo gebėjimus. Jie galvoja, kad yra nemirtingi, geresni už kitus. Jie yra įsitikinę, kad jeigu kažkas blogo atsitiks, tai būtinai atsitiks kitiems, tik ne jiems. 

Ką turėtų žinoti kiekvienas žmogus, nutikus pavojui vandenyje? Kaip kovoti su stresu? Ką daryti skęstant?  

– Žmogus, kuris pradeda skęsti, jaučia, kad yra nešamas į jūrą, visų pirma turėtų nepanikuoti ir kiek įmanoma stengtis tokioje situacijoje išlikti ramus. Jeigu skęstantįjį kas nors mato – šauktis pagalbos, mojuoti, tačiau nesimuistyti. O jeigu skęstančiojo niekas nemato, reikėtų stengtis kuo ilgiau išsilaikyti ant jūros paviršiaus, nes jį tikrai kas nors pastebės.

Taip pat žmonės, prieš eidami maudytis, būtinai turi pasižiūrėti, kokia vėliava kaba: ar galima tą dieną maudytis, ar negalima. Vertėtų rinktis paplūdimius, kuriuose budi gelbėtojai, nes tikimybė būti išgelbėtam tikrai padidėja.

Ar dažnai žmonės nepaiso taisyklių ir eina maudytis, kai yra draudžiama?

– Žmonės tikrai dažnai eina maudytis, kai yra draudžiama ir neklauso gelbėtojų nurodymų, rizikuoja savo gyvybėmis, nes kaip ir sakiau, jiems atrodo, kad jie viską geriau žino už kitus. 

Ar patartumėte tėvams nuo mažens mokyti vaikus plaukti?

– Žinoma. Kiekvienas vaikas, kiekvienas žmogus, jeigu tik yra galimybė, turi mokėti plaukti. Bent jau, kad pats žmogus jaustųsi saugiai ir komfortiškai vandenyje. 

Įdomumo dėlei, ar kasmet yra renkamas geriausias, labiau nusipelnęs gelbėtojas?

– Gelbėjimas – didelės komandos darbas, todėl nebūna išskiriamas būtent vienas geriausias gelbėtojas. Tačiau būna gelbėtojų varžybos, kur pastarieji grumiasi, plaukia, bėga ir taip įvertinama, kuris yra geriausias.