Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Klaipėdoje – pasyvus požiūris į dūmų detektorius

Nuo 2018 m. gegužės 1 d. visoje Lietuvoje įsigaliojo naujos priešgaisrinės saugos taisyklės, pagal kurias visi būstai – butai, gyvenamieji namai ir sodo nameliai privalo turėti įrengtus dūmų detektorius. Praėjus daugiau nei metams, Klaipėdoje priešgaisrinės saugos taisyklių nesilaikymai – fiksuojami vis dažniau.

Kaip pasakoja daugiabučius administruojančios įmonės „Mano Būstas“ asmeninė klientų vadybininkė Jūratė Kontrauskaitė-Butenienė, daugiabučių gyventojai jau nuo praėjusių metų pradžios buvo informuojami apie kiekviename bute reikalingus dūmų detektorius. Specialiai tam laiptinėse buvo kabinami ne tik informaciniai plakatai, bet gyventojai apie pasikeitimus buvo įspėjami ir žodžiu.

„Praėjusiais metais ne tik aš, bet ir mano kolegos stengėsi informuoti kiekvieną „Mano Būstas“ klientą apie naujus reikalavimus įsirengti dūmų detektorius. Butų gyventojams siūlėme ir būsto meistrus, kurie detektorių įrengimu galėtų pasirūpinti už juos. Visgi,  praėjus metams tenka pastebėti, jog tikrai nemažai butų savininkų savo namuose tokių įrenginių vis dar neturi“, – teigia daugiabučių namų administravimo įmonės darbuotoja.

Remiantis Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos duomenimis, Klaipėdos mieste vien nuo šių metų pradžios buvo keturi konkretūs atvejai, kada suveikus autonominiam dūmų detektoriui, kaimynai ar patys gyventojai iškvietė priešgaisrines gelbėjimo pajėgas, kurios užkirto kelią gaisrui išplisti ir taip buvo išgelbėtas žmonių turtas ar net gyvybės.

Visoje Lietuvoje nuo praėjusių metų yra vykdoma prevencinė akcija „Gyvenkime saugiai“. Šios akcijos metu siekiama supažindinti gyventojus su gaisrinės saugos taisyklėmis ir reikalavimais, taip pat konsultuojama dėl autonominių dūmų detektorių įsirengimo savo gyvenamajame būste. Šiais metais aplankyta 983 gyvenamųjų būstų, iš jų 347 yra įrengti autonominiai dūmų detektoriai.

Klaipėdos apskrities priešgaisrinės priežiūros skyriaus inspektorė, Simona Šalkauskienė pasakoja, jog nors statistikos, kokie gyventojai, daugiabučių ar privačių namų, pasyviau vertina dūmų detektorių įsirengimą,  pagal įvykusius gaisrus yra pastebima tendencija, jog dažniau dūmų detektorių neįsirengia butų gyventojai.

Dūmų detektoriaus veikimo principas – reaguoti į dūmus ir degimo proceso metu susidariusias dujas bei ankstyvojoje gaisro fazėje duoti žmonėms aiškų signalą apie gaisro pavojų. Triukšmas pažadina net miegančiuosius ir leidžia žmonėms išsigelbėti.

Daugiabučių namų butams pakanka pačių paprasčiausių dūmų detektoriaus, kurio viduje esantis jutiklis reaguoja į padidėjusį dūmų kiekį. Suveikus jutikliui įsijungia 80–90 dB garsu veikianti signalizacija ir mirksinti šviesa, kuri apie pavojų informuoja klausos sutrikimų turinčius asmenis.