Šiandien rajone

Kas atsakingas už šienaujant pažeistus želdynus?

Maži medeliai, įvairios gėlės ir žaliuojantys krūmai daugiabučio namo kiemui suteikia gyvybės, o namo gyventojams ir jų svečiams – džiaugsmo. Visgi, pasitaiko, jog aplink daugiabutį namą vešančia žole besirūpinantys darbuotojai, atlikdami šienavimo darbus, šias kiemo grožybes pažeidžia ar visai pašalina. Nusprendėme išsiaiškinti, kas už tai atsakingas ir kaip saugoti augalus pataria specialistai? 

Prašo augalus žymėti

Kaip pasakoja įmonės „Būsto aplinka“ Klaipėdos regiono vadovas Neilas Čijunskas, gyventojų noras gyventi prižiūrėtoje, sutvarkytoje ir žaliuojančioje aplinkoje yra sveikintinas, tačiau gyventojai privalo likti sąmoningi ir pasodintus augalus tinkamai prižiūrėti.

„Labai džiaugiamės matydami, kaip nemaža dalis klaipėdiečių su didele meile ir rūpesčiu prižiūri bei puoselėja savo gyvenamąją aplinką. Tokį gyventojų sprendimą ne tik palaikome, bet ir skatiname, visgi, pasodinę naujus krūmelius, medelius ar gėlės, gyventojai turi tinkamai jais pasirūpinti“, ­– teigia N.Čijunskas.

Pasitaiko, jog šienaujant naujai pasodinti augalai yra pažeidžiami ar nupjaunami, nes jų nepažymėjus, augalus sunku įžiūrėti net ir plika akimi

Anot „Būsto aplinka“ Klaipėdos regiono vadovo, pasitaiko, kad įmonės darbuotojai, atlikdami šienavimo darbus, pažeidžia naujai pasodintus augalus.

„Per vasarą mūsų darbuotojai šienauja didelius vejų plotus, tam pasitelkdami mažesnius ar didesnius traktorius, trimerius ir vejapjoves. Tarp daugybės žalių plotų ne visada pavyksta pamatyti naujus augalus, todėl ne tik skatiname, bet ir prašome pasodintus augalus tinkamai ir aiškiai pažymėti: tam puikiai gali tikti ir įsmeigtas tvirtas kuolelis, ir augalą juosianti ne didelė tvorelė“.

Anot specialistų, gyventojai pasodintais augalais privalo pasirūpinti ir juos atitinkamai pažymėti. Tam puikiai tinka želdinius juosianti nedidelė tvorelė.

Pašnekovo teigimu, aiškiai pažymėti augalai šienavimo metu tikrai nebus pažeisti, o jei taip  ir įvyktų, padaryta žala galėtų būti atlyginta.

Reikalingi leidimai

Kaip pasakoja specialistai, svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog pagal Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos priimtas taisykles, visi medžiai ir didesni augalai, pasodinti valstybinėje žemėje, negali būti pasodinti savavališkai.

Jei gyventojai savavališkai valstybinėje žemėje pasodina želdinius, Klaipėdos miesto savivaldybė turi teisę namą administruojančią įmonę įpareigoti tokius želdinius pašalinti.

Nepažymėti augalai šienavimo darbus atliekantiems darbuotojams tampa tikru iššūkiu: ne tik tvarkingai pjaunant žolę aplink juos, bet ir juos pastebint

„Nedažnai, tačiau pasitaiko, kad iš savivaldybės gauname įsakymą, kuris mus įpareigoja pašalinti naujus želdinius, kurių sodinimui savivaldybė nėra gavusi prašymo. Kad ir kaip būtų apmaudu, tačiau nelegaliai pasodintus želdinius šalinti privalome“, – su apmaudu aiškina N.Čijunskas.

„Paskutinis toks įpareigojimas gautas dėl prie Smiltelės g. 47 namo pasodintų berželių.  Gyventojai ne visada pagalvoja, kad medis gali kelti ir grėsmę, jei jis pasodinamas arti namo, jis juk auga. Alksnynės kvartale dėl beržo, kuris praaugo 5 aukštų namą, ginčas vyksta trejus metus. Vieniems tamsu ir langus daužo, kitiems – gražu ir orą valo”, – pasakoja „Mano Būstas Klaipėda“ direktorė Birutė Jevdokimenko.

Prie Smiltelės g. 47 namo be leidimo pasodinti berželiai