Kalba ekspertai Naudinga žinoti Rajono problema

Kanalizacijos problemos gali kilti ir dėl seno vamzdyno, ir dėl pačių gyventojų kaltės

Senas vamzdynas gali tapto opia problema daugiabučio gyventojams, tačiau ir jie patys linkę kriaukle ar tualetu pasinaudoti it šiukšliadėže.

Vamzdynas, menantis daugiau nei keturis dešimtmečius

Taip atrodė iškastas senas vamzdis Žardininkų g. 62
Taip atrodė iškastas senas vamzdis Žardininkų g. 62

Štai Žardininkų g. 16 namo gyventojai kentė nuolatinius kanalizacijos užsikimšimus ir išsiliejusias nuotekas rūsyje. Užsikišus vamzdynas būdavo pravalomas, bet tai gelbėdavo neilgam.

„Kanalizacijos nuo rūsio perdangos iki pirmo šulinio nebuvo keistas nuo namo pastatymo 1976-aisiais. Vamzdynas buvo ketinis. Gyventojams priėmus sprendimą pakeisti seną, pažeistą korozijos vamzdyną ir iškasus vamzdžius iš žemės, pamatyta, kad vamzdynas iš vidaus buvo smarkiai „apaugęs“ riebalais ir kitomis atliekomis, susikaupusiomis ant vidinių vamzdyno sienelių ir taip sumažino pratekėjimą ir padidino užsikimšimo galimybę“, – pasakojo Klaipėdos būsto Klientų asmeninė vadybininkė Ugnė Rakauskaitė.

Šiuo metu vamzdynas pakeistas nauju, plastikiniu, kuris tūrėtų išspręsti nuolatinio užsikimšimo problemas.

Stebina radiniai

Kai daugiabučių gyventojai pamiršta, kur namuose yra šiukšliadėžė ar artimiausias šiukšlių konteineris, atliekų kaupimo vieta tampa kanalizacija, o kai ji užsikemša – gero nelauk. Nors „Mano Būsto“ avarinės tarnybos darbuotojai kasdien važiuoja tvarkyti didesnių ar mažesnių kanalizacijos pratekėjimo avarijų, kai kurie radiniai stebina net visko mačiusius.

„Žmonės meta viską, ką tik turi ir ką tik gali įmesti, kai tingi nueiti iki konteinerio. Visiškai įprasta kanalizacijos vamzdžiuose rasti plastikinius gėrimų butelius, įvairiausius skudurus – tai avarinės tarnybos darbuotojų kasdienybė. Atvažiavus patikrinti užsikimšusių vamzdžių, didžiausia tikimybė yra surasti ten kokį nors skudurą. Dėl tokių dalykų kanalizacija ir užsikemša“, – teigia įmonės „Mano Būstas“ avarinės tarnybos vadovas Gintaras Rabikis.

Technikų ir būsto meistrų darbas kartais primena archeologinius kasinėjimus – niekad nežinai, ką atrasi kanalizacijos vamzdžiuose. Tarp neįprasčiausių radinių galima paminėti alaus skardines, liemenėles, spynas.

Tačiau net tada, kai atrodo, kad jau matė viską, avarinės tarnybos darbuotojai atranda pačių keisčiausių kanalizacijos radinių. Štai prabėgęs kalėdinis laikotarpis nepraėjo be blogų pasekmių. Daugiabučių kanalizacijos vamzdžius užkimšo gyventojų nerūpestingai išmestos eglių šakos.

Keisčiausius kanalizacijos radinius galima skirstyti net pagal metų laikus. Jei po Kalėdų žmonės ima mėtyti kur papuola eglių šakas ar maisto likučius nuo šventinio stalo, tai vasaros egzotiniais radiniais tampa arbūzų žievelės, kurios taip pat gana greitai užkemša kanalizacijos vamzdžius.

7 keisčiausi kanalizacijos radiniai:

  1. Eglių šakos
  2. Raktų spynos
  3. Alaus skardinės
  4. Plastikiniai buteliai
  5. Liemenėlės
  6. Arbūzų žievelės
  7. Sauskelnės ir higienos priemonės

Užsikimšę kanalizacijos vamzdžiai ne tik tampa galvos skausmu, bet ir pridaro daug žalos kaimynams, o kartais – net ir visam namui. „Nuostoliai būna dideli. Kartą viename daugiabutyje buvo užlieti 4 butai – dėl visko kaltas į kanalizacijos vamzdžius patekęs plastikinis litrinis butelis. Buvo užlieti 3 ar 4 aukštai ir bendrai suskaičiuota 5 tūkst. eurų nuostolių“, – pasakoja G. Rabikis.

Pastatų priežiūros ekspertai prašo gyventojų būti sąmoningais ir atsakingais – nemesti higienos priemonių, buitinių ar stambių atliekų į klozetą. Rūpinkimės savo ir kaimynų gerove.