Naudinga žinoti

Kaimynų šuo – draugas ar priešas?

Kartais net pats ramiausias šuo gali pulti, tad tiek mes patys, tiek šuns šeimininkas privalo elgtis atsakingai
Kartais net pats ramiausias šuo gali pulti, tad tiek mes patys, tiek šuns šeimininkas privalo elgtis atsakingai

Ne vienas gyvūnų mylėtojas pripažins, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Tačiau kartais nutinka taip, kad net geriausias draugas įkanda, dažnai – svetimam. Taip keliamas pavojus agresyvų gyvūną laikančio gyventojo kaimynystei.

Žiniasklaidoje turbūt ne kartą teko pastebėti bene kriminalais virtusių naujienų, kuriose pasakojama apie užpultus, apkandžiotus žmones. Agresyvus elgesys – gyvūno ar šeimininko kaltė? Galbūt nesilaikoma gyvūnų laikymo ar priežiūros taisyklių? Ir, galiausiai, kaip apsisaugoti nuo pikto šuns?

Kaltas šeimininkas

Kartais gali susidaryti klaidinga nuostata, kad agresyvių veislių šunys yra pavojingesni nei kiti. Tačiau iš tiesų dažnai tenka pripažinti, kad ne šuo ir jo veislė, o šeimininkas kaltas dėl nelaimingų atsitikimų. Kaip teigia Klaipėdos bendruomenės pareigūnų grupės vyresnioji specialistė Audrutė Dunčienė, net pats ramiausias šuo kartais gali būti neprognozuojamas. „Atrodo, neagresyvus gyvūnas, bet pridaro visokių bėdų – užpuola, įkanda. Stebisi po to šeimininkai, kaip čia taip galėjo nutikti. Kiek teko su kinologais bendrauti, tai net pats geriausias gyvūnas vis tiek gali būti neprognozuojamas. Ir niekada negalime pasakyti, kas jam gali pasirodyti, ką jis identifikuoja kaip pavojų ir kada jis gali mus pulti“ –, pasakojo pareigūnė. Pasak jos, net žmogus ne visada žino kaip pasielgs tam tikroje situacijoje, o gyvūnas – juo labiau, tad bet koks gyvūno elgesys daugiausia priklauso nuo šeimininko.

Vedžioti tik su pavadėliu

„Šeimininkas privalo gyvūną visada vedžioti su pavadėliu, jau nekalbant apie tai, kad jei tai agresyvesnis ar didesnis šuo, turi būti ir antsnukis. Pavadėlis turi būti ne tokio ilgio, kad pasiektų kitus praeivius, o laikomas arčiau šeimininko ir tokiu atstumu, kad šeimininkas staigiai galėtų suvaldyti gyvūną“ –, pagrindinius vedžiojimo principus dėstė A. Dunčienė.

Iš tiesų, šunis viešose vietose galima vedžioti tik su pavadėliu. Remiantis gyvūnų laikymo priežiūros taisyklėmis Klaipėdos rajone, antsnukiai privalomi tik pavojingų ir kovinių šunų veislėms bei jų mišrūnams. Tose pačiose taisyklėse nurodomos ir gyvūnų vedžiojimo vietos, nurodant kur juos vedžioti (ar leisti laisvai bėgioti) draudžiama: vaikų žaidimų aikštelėse, sporto aikštynuose ir stadionuose, mokyklų ir ikimokyklinių ugdymo įstaigų teritorijose, paplūdimiuose, parkuose ir skveruose, kitose viešose vietose.

Kreiptis pagalbos – į policiją

Jei piktas šuo užpuolė, įkando ar kitaip sukėlė pavojų sveikatai ar turtui – reikia kreiptis į policiją. Žinoma, kažką iš to išpešti pavyks tik tuo atveju, kai žinoma, kas šeimininkas. „Bet kuriuo atveju yra rašomas pareiškimas policijai. Kai yra pakenkiama mūsų sveikatai, turtui – tai jau administracinė atsakomybė ir bauda ne tokia ir maža: nuo 150 iki 300 eurų. Aišku, galima kreiptis ir civiline tvarka dėl sužalojimo.“ –, dėstė bendruomenės pareigūnė. Ji pataria, kad įvykus situacijai ir, jei nutinka taip, kad agresyvaus šuns šeimininkas pabėga, vis tiek stengtis surinkti kaip galima daugiau informacijos. Galbūt buvo liudininkų ir jie matė, kas įvyko ar žino, kur agresyvaus gyvūno šeimininkas gyvena, o galbūt ir jūs pats tą žmogų matote vedžiojant savo augintinį.

Žinoma, nereikėtų pamiršti ir sveikatos. Jei gyvūnas įkando ir esate šalia namų – skubėkite žaizdą nuplauti po tenkančiu vandeniu. Taip pat  kvieskite greitąją pagalbą, kad jums būtų suteikta reikalinga pagalbą. Tai svarbu, nes, pasak bendruomenės pareigūnės, nėra žinoma ar gyvūnas skiepytas, ar kuo nors neserga.