Kalba gyventojai

Idėja savaitgaliui: apsilankykite Klaipėdos zoologijos sode

Rudens savaitgaliai yra puikus metas aplankyti smalsumą žadinančias vietas. Viena tokių – Klaipėdos zoologijos sodas, įsikūręs kiek atokiau nuo miesto. „Kalba Klaipėda“ nusprendė pasikalbėti su šio zoologijos sodo įkūrėju Edgaru Legecku, pasiteirauti kaip ši vieta keičiasi, kaip joje jaučiasi gyvūnai ir kada yra pats geriausias laikas joje apsilankyti.

Zoologijos sodo veiklą pradėjote 2001 metais. Kaip viskas prasidėjo? Kaip kilo mintis užsiimti tokia veikla?

Sunku į šį klausimą atsakyti. Mums nekilo mintis atidaryti zoologijos sodą, taip gavosi savaime. Aš visą gyvenimą dirbau su gyvūnais. Auginau medžioklinius fazanus, nutrijas… Taigi, mes visada ėjome tuo keliu, ir atėjo laikas, kuomet užaugome iki zoologijos sodo.

Kaip ir iš kur atsirado pirmieji gyvūnai?

Pirmieji gyvūnai atsirado iš Lietuvos privačių zoologinių kolekcijų, kaip Kauno zoologijos sodas. Iš pradžių auginome tik paukščius , vėliau atsirado medžioklinių šunų veislynas, gyvūnų prieglauda. Laikui bėgant įsigijome ponius, pelėdas… Pradėjome gyvūnus vežtis iš Rygos, Talino, Čekijos ar Olandijos.

Kaip nuo pačios pradžios iki dabar pasikeitė jūsų zoologijos sodas?

Nenoriu sakyti, jog jis pasikeitė, nes ir dabar mes esame keitimosi stadijoje. Kiekvienais metais mes darome vis kažką naujo. Aišku, atsisukus į praeitį ir ją palyginus su dabartimi, pagrindinis skirtumas – teritorijos dydis ir gyvūnų skaičius. Dabar zoologijos sodas yra išsiplėtęs iki 6ha. Visus gyvūnus mes skaičiuojame rudens viduryje, tačiau dabar jų skaičius turėtų siekti 300.

Ar šiuo metu lankytojai pas jus gali išvysti gyvūnų mažylių?

Turime vasarą gimusių lamų, mėlynųjų ožių, bedžionytę ir asiliuką.

Kiek lankytojų sulaukiate?

Pagrindiniai lankytojai yra latviai, lenkai, rusai, o lietuvių yra iki 20 procentų. Dažniausi mūsų lankytojai yra iš kitų šalių, net ten finansinė gyvenimo padėtis yra geresnė. Dar vienas aspektas, žmonės prie jūros atvažiuoja pailsėti, o edukacinės veiklos jiems nėra įdomios. Dažniausi lankytini jų objektai: jūra, Jūrų muziejus ir HBH.

Iki šiol kiekvienais metais lankytojų sulaukdavome vis daugiau, tačiau šiais metais nutarėme padidinti kainas, tik dėl to, jog sumažintume žmonių srautą. Mums geriau turėti mažiau lankytojų, tačiau sąmoningesnių.

Kiek kainuoja zoologijos sodo išlaikymas?

Nuoširdžiai į šį klausimą neturiu ką atsakyti, nes nesame tiksliai skaičiavę. Didelę dalį pašarų ūkininkai mums atiduoda už dyką. Aišku, kitą dalį mes perkame, o kainos, lyginant su praėjusiais metais yra padidėjusios kone dvigubai. Vien elektrai per mėnesį mes išleidžiame apie 700 eurų, atlyginimai atsieina dar 2 tūkstančius.

Ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje žmonės dažnai piktinasi zoologijos sodais, nes, anot jų, ten gyvūnai kenčia. Kaip jūs pats vertinate tokias kalbas?

Mane erzina kalbos, įvairūs įrašai socialiniuose tinkluose, kai žmonės net nenumanydama tikrosios situacijos, kalba, jog pas mus gyvūnai kenčia, yra nepamaitinti ar ištroškę. Tada jie pradeda į zoologijos sodo teritoriją temti maistą gyvūnams: saldainius, traškučius, įvairius kaulus, dešreles ir panašiai. Nesuprantu, kaip žmonės atėję į svetimus namus ima taikyti savas taisykles.

Vasaros viduryje po gauto skundo pas mus užsuko veterinarijos tarnybos atstovai, nes jiems pranešė, jog per didžiausią vasaros karštį, mes gyvūnams neduodame vandens. Taip, lankytojai negalėjo pamatyti gyvūnams skirtų vandens indų, nes mes juos specialiai laikome viduje, jog gyvūnas galėtų ateiti ir atsigerti vėsaus vandens, o ne karšto. Veterinarijos tarnybos atstovai paprašė, jog vandenį padėtume lauke, vien tam, jog žmonės tai matytų ir nepagrįstai nesipiktintų.

O tų, kurie šaukia, jog gyvūnams gyventi nelaisvėje yra kančia, aš noriu paklausti: o kodėl šunys taip gyvena? Kodėl juos vedžioja su pavadėliais? Gyvūnai zoologijos sode gyvena aptvaruose, nes jiems patiems taip yra saugiau. Atvykę į zoologijos sodą žmonės padaro kvailiausių dalykų. Pusė lankytojų mėto į gyvūnus akmenys, bando jiems įdurti su pagaliu… Tai daro todėl, kad tikisi, jog gyvūnas turi jiems surengti pasirodymą, būti pramoga.

Kada geriausias metas aplankyti gyvūnus?

Mes dirbame iki lapkričio pirmosios, taigi jau skaičiuojame paskutines savaites iki jo uždarymo šaltajam sezonui. Geriausias paros laikas čia apsilankyti yra rytas arba vakaras (16–17val.). Tada didžiausia galimybė pamatyti gyvūnus vaikštinėjančius ir labai guvius.