Kalba gyventojai Paslaugos

Į gintaro žvejybą – net ir juodžiausią naktį

Baltijos jūros gintaras ( I. Osnač nuotrauka)

Gintaro gaudytojai – taip vadinami visos Lietuvos pakrantėje graibštu, guminiais batais bei neperšlampamais drabužiais apsiginklavę ir ypatingą ryšį gintarui jaučiantys žmonės.  Dėl hobio rinkti gintarus šie, dažniausiai pajūrio, gyventojai pasiryžta net ir naktinei šalčio, drėgmės ir kantrybės kupinai medžioklei.

Vienu didžiausiu gintarų gaudymo entuziastų save laikantis gidas Igoris Osnač atskleidžia, jog per netrumpą savo, kaip gido, karjerą gintarų gaudymu yra užkrėtęs ne vieną vyrą ar moterį. Anot jo, nei jis, nei jo kolegos dar nėra sutikę žmogaus, kuris vienąkart išbandęs gintarų gaudymą čia nebesugrįžtų.

Nors gintaro gaudymas ir nėra laikomas sportu, tačiau ši veikla reikalauja nemenkos fizinės, o kartais ir dvasinės stiprybės, ypač kuomet gaudymas vyksta naktį. Kaip pasakoja pats gidas, viskas prasideda nuo pasiruošimo: žmogus ne tik turi dėvėti gana nepatogius ir kartais judesius varžančius  drabužius, avėti sunkius batus, savo rankose laikyti gana didelį graibštą, bet taip pat pasirūpinti žibintu, kuris ne tik leistų orientuotis tamsoje apsuptam bangų, bet ir padėtų pamatyti graibšte ar ant kranto esantį laimikį.

Gintaro gaudymas gali pareikalauti gero fizinio pasirengimo (I. Osnač nuotrauka)

Neretai nutinka ir taip, jog susidomėję gintaro gaudymu žmonės pirmuosius kartus nemenkai išsigąsta. Tai nulemia ne tik tamsa, didelės bangos, ne ką mažesni akmenys, bet ir tai, jog sušlapusi nepatogi apranga bei nesugebėjimas išlaikyti kūno balanso gali sukurti skendimo iliuziją. Visgi I. Osnač ramina, jog tai nutinka tikrai nevisiems, o jei ir nutinka – yra labai laikina.

Tikrieji gintaro gaudymo mėgėjai geriausiu ir palankiausiu metu savo pomėgiui laiko laiką po didelių audrų, kuomet jūros bangos siekia vieną metrą. Anot ekspertų, kuo stipresnė audra, tuo didesnė tikimybė sužvejoti brangesnį ir savo svoriu kitus pranokstantį gintarą.

Kaip prisimena gidas I. Osnač, didžiausias kada nors jo sugautas gintaras svėrė 191 gramą ir buvo sužvejotas Karklėje. Anot jo, susidomėję šia veikla žmonės gintarų gaudymu gali užsiimti ištisus metus 24 valandas per parą, tačiau sėkmingiausias, bet tuo pačiu metu ir sunkiausias metas yra pavasaris arba vėlyvas ruduo.