Naudinga žinoti Šiandien rajone

Delfinų terapijos centro vadovė: pagalbos reikia ne tik vaikams, bet ir suaugusiems

Lietuvos jūrų muziejuje bendravimo su delfinais užsiėmimai buvo pradėti rengti 2002 metais, o Delfinų terapijos centras įkurtas 2015 metais, siekiant ne tik pagerinti gyvūnų gerovės aspektus, bet ir įkurti holistinį pagalbos centrą žmonėms su negalia. Kas šiame centre pasikeitė per 4 veiklos metus, kaip jame apsilankyti nemokamai ir kaip jis atrodo kitų šalių kontekste sutiko papasakoti Delfinų terapijos centro skyriaus vedėja Brigita Kreivinienė.

Brigita, delfinų terapijos centras veikia nuo 2015 metų. Ką per šiuos metus pavyko nuveikti, ar daug žmonių apsilankė šiame centre?

Šiemet Lietuvos jūrų muziejus švenčia 40 veiklos metų, taigi  tai buvo proga atsigręžti atgal ir pagalvoti apie visus praėjusius metus. Nuo delfinų terapijos pradžios centre apsilankė daugiau nei 1000 negalią turinčių vaikų ir suaugusiųjų.

Kai 2015 metais atidarėme centrą, jame buvo įrengti vos 2 kabinetai: kineziterapijos ir sensorinės integracijos, kiti buvo tušti. Tačiau vizija buvo aiški ir bėgant laikui, padedami partnerių, rėmėjų, tokių kaip „Rokerių klubas“, visi bendromis jėgomis įrengėme likusius kambarius.

Kaip šiuos metus mes tikrai išaugome ir pasikeitėme. Pirmiausia, dabar klientai turi galimybę ateiti į pačią delfinų terapiją, visi trys baseinai yra pritaikyti ūgiui, svoriui, pozicionavimui ir visoms veikloms, kurios vyksta baseine. Pirmo aukšto komplekse yra visos papildomos veiklos, priklausomai nuo kliento poreikio. Mes organizuojame šviesorinę integraciją, turime smėlio, menų užsiėmimų kambarius, taip pat tėveliams, šeimos nariams skirtą kambarį, kuriame jie gali palaukti, pailsėti, susitikti su kitais tėveliais, turime žaidimų-lego kambarį, virtualios realybės kambarį, o didžiausias pasididžiavimas, ties kuo dabar ir dirbam – šį rudenį baigsime įrengti sensorinės fotografijos laboratoriją: 85 kvadratinių metrų pajautos erdvę, pritaikytą ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Tai bus tam tikras proveržis mūsų regione.

Naujas planas, kuris kol kas nėra įgyvendintas – planuojame startuoti su akcija, ieškoti finansavimo įgūdžių lavinimo kabineto įrengimui. Tai būtų puikus mūsų komplekso užbaigimas.

Šiandien vienas didžiausių projektų – su mokslininkų komanda esame užsimoję sukurti delfinų, šunų ir žirgų asistavimo terapijos metodikas ir gyvūnų gerovės terapijos metu kaip vertinimo instrumentą. Tai gyvūnų terapijos srityje yra vienas didesnių projektų, kurio vertė 800 000 eur.

Pas mus dalyvausiantys moksliniame tyrime žmonės bus priimti nemokamai ir jau dabar sulaukėme labai daug susidomėjusių.

 

Kiek žmonių buvo atrinkta dalyvauti moksliniame tyrime? Pagal kokius kriterijus buvo vykdoma atranka?

Delfinų asistavimo terapijoje bus ne mažiau kaip 100 suaugusių ir 100 vaikų, o šunų ir žirgų truputį daugiau.

Esame pasitvirtinę reglamentą, nurodantį, kaip rinksime žmones į šį sąrašą. Rugsėjo viduryje organizuosime atrankos posėdį, kuomet komisijai bus pateikta tik asmens diagnozė, lytis, amžius ir regionas, iš kurio jis atvyko. Galima sakyti, jog galutinį sprendimą nulems diagnozė. Tik pasitvirtinus atrinktų diagnozių sąrašą, komisija sužinos, kas šie žmonės yra.

Išduosiu, kad darysime pakartotinę suaugusiųjų registraciją, sergančių nervų sistemos ligomis bei turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų.

Kas yra dažnesni delfinų terapijos centro lankytojai: vaikai ar suaugusieji? Kokiomis problemomis jie gyvena?

Vienareikšmiškai –  dažniausi mūsų klientai yra vaikai. To priežastys gali būti įvairūs stereotipai. Labai dažnai klientai, atvykę iš Latvijos, mūsų nedrąsiai paklausia, ar kai jų vaikams sukaks 18, mes jų nebepriimsime. Bet juk sulaukus pilnametystės pagalba neturi baigtis. Mes sulaukiame nemažai suaugusiųjų, šiuo metu pastebime didėjančią suaugusiųjų, patyrusių didelį stresą ir nuovargį, grupę.

 

Ar visi delfinų asistavimo užsiėmimai yra mokami?

Jeigu padarytume metų apžvalgą, iš viso, už delfinų asistavimo terapijas iš savo asmeninių lėšų mokėjo apie  20 žmonių. Aišku, valstybė jokių kompensacijų neskiria ir ateityje to tikrai neplanuoja daryti. Per metus apie 10 proc. visų delfinų asistavimo  terapijos lankytojų užsiėmimuose dalyvauja Jūrų muziejaus lėšomis. Pirmiausia, žmonės teikia prašymą nuolaidai ir jeigu mes įsitikiname, kad tos šeimos iš tiesų neturi lėšų ir pateikia tai įrodančius dokumentus – Jūrų muziejus juos priima nemokamai.

Jau ne pirmus metus bendradarbiaujame su Klaipėdos moterų Rotary klubu „Aditė“ bei kitais „Rotary“ klubais Lietuvoje, kurie lapkritį organizuoja iniciatyvas, skirtas autizmu sergantiems žmonėms. Skirtinguose regionuose veikiantys klubai suranda šeimas, kurioms būtų reikalingos delfinų asistavimo terapijos, ir jiems jas padovanoja. Tokių šeimų kiekvienais metais būna apie 20.

Dar yra prekybos centro „Maxima“ premija. Kiekvieną rugsėjo mėnesį jie vykdo akciją, kurios metu, šeimas, neturinčias tam pinigėlių, kviečia į delfinų asistavimo terapijos užsiėmimus.

Prisimenant mūsų kaimynus latvius, nebuvo nei vieno, kuris už užsiėmimus mokėtų iš savo lėšų. Jų šalyje veikia labai stiprios tėvų organizacijos, iš fondo lėšų padengiančios ne tik terapijos užsiėmimus, bet ir viešbučius, kelionės ir maisto išlaidas.

Kiek delfinų terapijos centre dirba specialistų? Koks yra jų išsilavinimas?

Nuo pat įkūrimo pradžios vadovavomės vizija, kad specialistas, dirbantis su žmogumi su negalia, privalo turėti tinkamą išsilavinimą ir supratimą, kas yra negalia. Kitas aspektas – delfinų gerovė. Centre turi dirbti žmogus, suprantantis, kas yra gyvūnų gerovė ir kaip tinkamai ją užtikrinti.

Mūsų komandą sudaro 30 žmonių: gyvūnų treneriai, ekologai, biologai, socialinių mokslų specialistai, medikai.

Žinoma, kiekvienas specialistas prieš pradėdamas dirbti, turi pereiti trijų mėnesių mokymus.

 

Ne vien Lietuvoje veikia delfinų terapijos centras, tokių yra ir kitose šalyse. Kaip jūsų atstovaujamas centras atrodo lyginant jį su kitomis šalimis?

Pasigirsiu, jog tikrai galiu palyginti, kokie mes esame kitų šalių kontekste. Visai neseniai vykau į Floridą, kur Hipokrato sveikatos institute klausiau viešas paskaitas, kuriose dalyvavo specialistai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Meksikos bei kitų šalių. Visi jie dirba delfinų terapijos centruose. Aišku, jų patirtis šioje srityje yra didesnė nei mūsų, tačiau buvo nuostabu matyti, kaip visi susižavėję žiūrėjo mūsų nuotraukas ir vaizdo įrašus iš Lietuvoje veikiančio delfinų terapijos centro. Tai tik parodė, kad mes užimame labai stiprią poziciją pasaulyje. Mes pirmieji Europoje apjungėme holistinį konceptą ir turbūt Europoje mes esame vieninteliai, turintys pilną delfinų terapijos kompleksą.