Rajono problema Šiandien rajone

Daugiabučio rūsyje kilęs gaisras priminė netvarkingų sandėliukų problemas

Praėjusią savaitę Klaipėdoje, Naikupės gatvėje 6, netvarkingame daugiabučio namo rūsyje kilus gaisrui buvo evakuoti visi šios laiptinės gyventojai. Dėl pavojingo incidento pradėtas tyrimas, paskatinęs atkreipti dėmesį į gyventojų aplaidumą, tvarkant ir prižiūrint savo turtą.

Gyventojai nereagavo į netinkamą elgesį

Vėlų antradienio vakarą Naikupės gatvėje esančio daugiabučio gyventojai  iš po rūsio durų išvydo besiveržiančius juodus dūmus. Sandėliuke išplitusi ugnis sudegino namo elektros instaliacijas bei sugadino dalį daugiabučio vamzdžių. Namas liko be elektros ir vandens. Nors ugniagesiai ėmėsi daugiabučio laiptinės gyventojų evakuacijos, laimei, gaisras išplisti nespėjo.

Viename iš daugiabučio rūsio sandėliukų įsiplieskusi ugnis paskatino diskusijas tarp šio namo gyventojų. Kaip pasakoja daugiabutį namą administruojančios įmonės „Jūros būstas“ klientų asmeninė vadybininkė Jūratė Kontrauskaitė, nuolat bendraujanti su šio namo gyventojais, žmonės netvarkingame sandėliuke ne kartą buvo pastebėję asmenis, kurie vartojo alkoholį, tačiau kaimynai į tai nereagavo ir jokių priemonių nesiėmė.

Į atvirą rūsį galėjo patekti visi norintys

Kaip pasakoja Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyresnioji inspektorė Dalia Šideikienė, rūsys, kurio prieigose ir kilo gaisras, turėjo spyną, tačiau buvo nerakintas ir į jį patekti galėjo visi norintys. Šiuo metu yra nustatinėjama, kam priklausė sandėliukas ir ar kažkas galėjo įleisti už gaisro sukėlimą atsakingą įtariamą asmenį.

„Kol kas vyksta tyrimas, yra apklausinėjami gyventojai, išsiuntinėjamos užklausos dėl sandėliukų nuosavybės teisių. Dėl iškilusio ugnies plitimo pavojaus gyventojai buvo evakuojami ir nelaimingų atsitikimų buvo išvengta“, – teigia vyresnioji inspektorė. Šiuo metu oficialiai nustatyta gaisro kilimo priežastis – neatsargus elgesys su žvake netvarkingame sandėliuke.

Stengiasi pakeisti gyventojų įpročius

Daugiabučių namus administruojančios įmonės „Jūros būstas“ direktorius Edgaras Vygantas apgailestauja dėl tokių nelaimių, tačiau viliasi, kad šią pamoką gyventojai išmoks ir supras, jog rūsius ir sandėliukus privaloma prižiūrėti bei valyti.

„Apmaudu ne tik dėl visos situacijos, bet ir nelaimės padarinių. Gyventojai išgyveno išgąstį keliančią naktį bei pusdienį praleido be elektros ir vandens. Džiaugiuosi, jog šias pasekmes pavyko greitai likviduoti. Visgi, reikia pripažinti, jog ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje yra nemažai daugiabučių namų, kuriuose žmonės nesinaudoja savo sandėliukais ir juos apleidžia“, – pasakoja įmonės „Jūros būstas“ direktorius.

Dažniausiai neprižiūrimi sandėliukai neturi spynų, jų durys yra išlaužtos. Netvarkingo sandėliuko savininkui yra išsiunčiamas perspėjimas, skatinantis susitvarkyti jam priklausančią nuosavybę. Jei šio prašymo nėra paisoma, namo administratorius, bendradarbiaudamas su įmone „Mano aplinka“, imasi šių darbų.

„Nutinka ir taip, jog „Mano aplinkos“ darbuotojams išvalius sandėliuką, pilną statybinių medžiagų ir senų baldų, kuriuose neretai apsigyvena įvairūs graužikai, po metų sandėliuką randa vėl tokį pat, kaip prieš valymą. Jog išvengtume nelaimių dėl netvarkingo rūsio, mes  bendradarbiaujame ir su elektrikais bei šilumininkais, atliekančiais patikros darbus daugiabučiuose. Prašome jų mus informuoti, jei aptinka pilną šiukšlių sandėliuką“, – teigia E. Vygantas.

Gaisrų rūsiuose skaičius nekinta

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, Klaipėdos mieste 2014-2018 m. daugiabučių namų rūsiuose kilo 20 gaisrų. Šiais metais Naikupės gatvėje esančio daugiabučio rūsyje įsiplieskęs gaisras yra pirmasis. Visoje Lietuvoje 2014-2018 m. daugiabučių namų rūsiuose kilo 168 gaisrai, o šiais metais jų skaičius jau siekia 13.

Pagrindine tokių gaisrų priežastimi nurodomi ne tik netvarkingi sandėliukai, bet ir neatsargus žmonių elgesys su ugnimi, pašalinis ugnies šaltinis, elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai, elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimai, tyčinė žmonių veika (padegimai), neatsargus rūky

mas.