Būsto naujiena

Butų nuoma Klaipėdoje: gyventojai tikrinami ir viešojoje erdvėje

Įprasta, kad išnuomoti savo negyvenamą butą didžiuosiuose šalies miestuose paprasčiausia prieš prasidedant rugsėjui, kai gatves ir vėl užpildo studentai. Visgi, Klaipėdoje butų nuoma yra labai aktyvi ir vasaros metu, kuomet pajūrio išsiilgę miesto svečiai ieško laikinos apgyvendinimo vietos. Tačiau, kiek Klaipėdoje žmonių legaliai nuomoja savo nekilnojamąjį turtą ir kaip už surenkamus mokesčius atsakingos institucijos tai tikrina?

Kaip pasakoja Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Audrius Morkūnas, apie nelegalią nuomą kasmet sulaukiama vis daugiau gyventojų pranešimų. Ši gyventojų perduodama informacija labai vertinga mokesčių administratoriui, tačiau tai tik vienas iš būdų išsiaiškinti mokestinių pareigų nevykdančius mokesčių mokėtojus.

Šiemet Klaipėdoje dėl nelegalios nekilnojamojo turto nuomos iš gyventojų buvo gauti 186 pranešimai, pernai 368 pranešimai, užpernai – 186 pranešimai. Gavus gyventojų pranešimų ar turint kitos informacijos, gyventojai informuojami apie valstybinei mokesčių inspekcijai kilusius klausimus, kviečiami pokalbiui, prašoma pateikti paaiškinimus dėl veiklos aplinkybių.

Antra vertus, atliekant nekilnojamojo turtoskelbimų analizę, VMI kasmet atrenka tuos mokesčių mokėtojus, kurie galimai neapskaitė iš nekilnojamo turto nuomos gautų pajamų.

Svarbu pažymėti, kad nekilnojamojo turto skelbimų analizė yra tik dalis metodikos, skirtos nustatyti galimai būstą nuomojančius ir gautų nuomos pajamų nedeklaruojančius bei mokesčių nesumokančius gyventojus, o nuomos verslui naudojant e. erdvę, skelbimų analizei neatsitiktinai pasirenkamos specializuotos nuomos paslaugas siūlančios platformos („Airbnb“, „Booking.com“, kt.).

Šiuo metu gyventojai, nepriklausomai nuo to, trumpam ar ilgam laikui nori nuomoti   gyvenamosios paskirties patalpas kitiems gyventojams, tai gali padaryti įsigiję „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“ verslo liudijimą. Gyventojas taip pat gali teikti apgyvendinimo paslaugas įsigijęs verslo liudijimus veikloms: „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“, „Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas“.

Naujausiais duomenimis, šiemet tokius verslo liudijimus nuomai ir apgyvendinimui Klaipėdos m. yra įsigiję 1883 gyventojai, pernai – 1836, užpernai – 1384.

Pažymėtina, jog, neįsigijus verslo liudijimo, bet kokio nekilnojamojo turto (ne tik gyvenamųjų patalpų) nuomos paslauga taip pat gali būti teikiama tiek gyventojams, tiek juridiniams asmenims, o metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d., gautas pajamas reikia deklaruoti bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį.

Analizuojant gyventojų pateiktas deklaracijas pastebima, kad daugėjo ir tokį būsto nuomos paslaugos teikimo būdą pasirinkusių gyventojų (pernai papildomas pajamas iš NT savarankiškai deklaravo 2 439 Klaipėdos m. gyventojai, užpernai – 2 251), augo ir deklaruota papildomų pajamų suma (pernai deklaruota už 2018 m. – per 9,2 mln. eurų, užpernai už 2017 m. – 7,7 mln. eurų), ir deklaruotas mokėtinas GPM (už 2018 m. – 1,2 mln. eurų, už 2017 m. – 0,9 mln. eurų).

Didesnes pajamas iš nuomos kasmet deklaruoja ir su verslo liudijimais veiklą vykdantys gyventojai. Be to, jei gyventojas teikia patalpų nuomos paslaugą pagal sutartį juridiniam asmeniui (įmonei, įstaigai, organizacijai) arba IDV vykdantiems gyventojams, tai 15 proc. GPM mokestį nuo gyventojo gautų pajamų sumoka už būsto nuomą mokėjęs juridinis ar fizinis asmuo.

Siekdama prevenciškai informuoti gyventojus apie jų turimą/būsimą prievolę deklaruoti pajamas ir susimokėti mokesčius, taip pat siekdama išsiaiškinti deklaruoti pajamas ar susimokėti mokesčius pamiršusius būsto nuomotojus VMI prioritetą teikia komunikacijai su mokesčių mokėtojais.  Žinotina, jog nustatant galimus mokesčių vengimo atvejus, vertinama ne tik gyventojų mokesčių administratoriui pateikta informacija (pavyzdžiui, deklaracijų duomenys), trečiųjų šalių duomenys, bet ir informacija viešojoje erdvėje.