Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Būsto paieška: ką labiausiai vertina klaipėdiečiai?

Dažnas svajoja apie nuosavą būstą, kuriame visi patogumai būtų pasiekiami ranka. Kokiais kriterijais rinkdamiesi naują būstą vadovaujasi klaipėdiečiai? Apie tai – pokalbis su nekilnojamojo turto brokere Gražina Siutile.

Kokiais esminiais poreikiais vadovaujasi šiuolaikiniai žmonės, renkantis būstą?

– Kad būtų patogi lokacija, nes dabar žmonės labai vertina laiką. Taip pat svarbus apskritai patogumas. Aišku, kainos ir kokybės santykis, bet šiai dienai kainos didelės ir žmonėms tai jau normalus dalykas.

Didmiesčiuose poreikiai yra vieni, o mažesniuose miestuose jie šiek tiek skiriasi. Jeigu kalbant apie didmiesčius, tai vienareikšmiškai – patogumas. Pavyzdžiui, jeigu žmonės nusiperka namą, augindami kūdikius, tai jiems augant namas yra parduodamas, nes per daug laiko sugaištama važinėjant iš vienos vietos į kitą.

Kalbant apie vyresnius žmones, jiems taip pat svarbus patogumas, tačiau jų prioritetais tampa ir aukšto, ploto pasirinkimas.

Ar šiuolaikinis žmogus, atėjęs apžiūrėti būsto, domisi techniniais dalykais, ar jam svarbiausia tik išorinis įvaizdis?

– Žinoma, tai svarbu. Bet žiūrint, kokį būstą renkasi. Jeigu tai naujos statybos būstas, žmonės vis dėlto linkę išsinagrinėti, tačiau jie lygiai taip žino, kokio projekto būstą renkasi. O jeigu kalbama apie senos statybos būstą, daugiau nei 10-ies metų senumo, žmonės supranta, kad tokių patogumų, kaip kad naujos statybos būste, jie negaus.

Kokių patarimų dažniausiai klausiama NT brokerių?

– Žvelgiant būtent iš mano darbo patirties, žmonės patarimų praktiškai išvis neklausia. Kai žmonės man paskambina ir pasako, kokį būstą išsirinko, mano užduotis yra pasakyti būsto minusus, o ne pliusus, nes pastaruosius žmonės visada mato patys. Žmones užvaldo emocijos ir jie minusų nemato.

Kai būna antrinė rinka, tai dažniausiai yra klausiama, ar geri, ramūs kaimynai, ar neteka stogas ir ar patogus parkavimas, norint pasistatyti automobilį.

Ar šiuolaikiniai žmonės renkasi būstą, kuris būtų likvidus ateityje?

– Yra žmonių procentas, kure skaičiuoja būsto likvidumą ir žiūri į ateitį, bet Lietuvoje tai nėra taip stipriai išvystyta, kaip Vakarų šalyse. Žmonės perkasi arba nuomojasi būstą pagal dabartinę situaciją: kur gyvenu, kur dirbu. Pasikeitus gyvenimo kasdienybei, keliaujama gyventi į kitą rajoną. Užsienyje labai dažnas atvejis, jog žmonės nuomojasi būstus, pamatydami ir suprasdami, kas jiems patinka, o kas ne. Tokių žmonių tikrai yra, bet sakau, labai mažas procentas. Ir dauguma galvoja, kad nusipirko būstą visam gyvenimui. Tie, kas perka būstą investicijai, jie skaičiuoja atsiperkamumą.

Ar žmonėms įdomu, kiek kainuos būsto išlaikymas?

– Jeigu kalbant apie butus, žmonės tiesiog skaičiuoja, kiek jiems dabar kainuos išlaikymas, kokios tai bus išlaidos per mėnesį. O jeigu žmonės jau perka gyvenamąjį namą, o ypač iš antrinės rinkos, dėvėtą, tai tokiais atvejais yra dažnai samdomi specialistai, kad pasižiūrėtų, kokia yra šilumos izoliacija, stogo būklė, kokios investicijos laukia artimiausiuose metuose. Daugiausiai žmonės išlaidas skaičiuoja, kai perka nuosavą namą.

Ar perkant būstą, yra domimasi projektuotojų ankstesniais darbais?

– Taip. Dažniausiai žmonės renkasi tik patikimų statytojų būstus. Įsigyjant naują būstą, žmonės labai domisi statytojų projektais ir jie žino, kas patikima, o kas nelabai.

Ar žmonės bijo pirkti būsto plotą, kuris dar yra tik pradedamas įrenginėti?

– Rezervuotis būstą iš patikimų statytojų pas žmones nėra baimės. O tie, kurie yra nepatikimi, žmonės nėra linkę išvis rezervuotis tokių būstų.