Naudinga žinoti

Augalai: kuo jie naudingi?

Kambariniai augalai ne tik pagyvina ir pagražina namų interjerą, bet ir turi daug naudingų savybių. Vieni augalai gerina oro kokybę, kiti palaiko tinkamą drėgmės balansą. „Kalba Klaipėda“ redakcija dalinasi augalų rūšimis, kurios gali pagerinti sveikatą. 

Prasta patalpų oro kokybė gali pasireikšti įvairiais sveikatos sutrikimais. Kai kurie iš jų juntami čia ir dabar, o kiti gali pasireikšti tik po kelių metų. Tad švarus ir grynas deguonis yra gyvybiškai svarbus kiekvienai funkcijai, organui, audiniui bei ląstelei, esančiai mūsų kūne. Todėl norint gerai jaustis, būtina kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, o uždarose patalpose užtikrinti švarų bei gaivų orą.

Palmikė

Palmikė – palmių gentis, kuriai priklauso net 107 rūšys, paplitusios Amerikos tropikuose. Gentį sudaro nedideli augalai, turintys liaunus kamienus bei augantys miško paunksmėje. Didelė dalis rūšių plinta šaknimis ir sudaro kolonijas.

Palmikės yra dvinamiai augalai su plunksniškais lapais. Didelė dalis rūšių dėl savo nedidelio aukščio auginamos kaip kambariniai augalai, kurie labai atsparūs kenkėjams, taip pat veiksmingai pašalina ore esančias chemines medžiagas bei stabiliai užtikrina drėgmės kontrolę, kuri būtina kiekvieno žmogaus namų kambariuose. 

Stambialapis fikusas

Stambialapis fikusas – šilkmedinių šeimos, fikusų genties sumedėjęs visžalis augalas, kuris natūraliai auga Indijos valstijoje Asame ir Indonezijos keliose salose.

Natūralioje aplinkoje užauga iki 30-40 m, kartais ir 60 m aukščio. Stambialapis fikusas vyniojasi ant kitų augalų. Jo lapai dideli, stambūs ir blizgantys, žalios arba margos spalvos. Lietuvoje stambialapis fikusas labai dažnai auginamas kaip dekoratyvinis kambarinis augalas, kuris itin naudingas žmogaus sveikatai. Šis kambarinis augalas itin efektyviai iš oro pašalina formaldehidą.

Dracena

Dracena – smidrinių šeimos augalams, sukulentinių krūmokšnių, krūmų ir mažesne dalimi medžių genčiai priklausantis augalas. Mūsų klimato sąlygomis dracena auginama kaip dekoratyvinis kambarinis augalas ir yra ne tokių įspūdingų dydžių, kaip auginant kitose šalyse natūraliomis sąlygomis.

Šis augalas ganėtinai populiarus ir turi paprastą priežiūrą, kuri nereikalauja daug laiko. Kalbant apie naudą sveikatai, dracena itin veiksmingai iš oro pašalina trichloreteną. 

Gebenė lipikė

Gebenė lipikė – aralijinių šeimai, gebenės genčiai priklausanti rūšis. Augalas visžalis, su šakotu stiebu, kuris driekiasi žeme. Gebenės lipikės lapai žalsvi su įvairiais atspalviais.

Vis dėlto augalas yra ne tik puošybinis, kuris mėgstamas tiek namuose, tiek privačiuose soduose ir viešosiose erdvėse, bet yra auginamas ir kaip vaistažolė. Būtent medicinoje naudojami džiovinti lapai arba skystas jų ekstraktas. Sudėtyje yra daug augalinių komponentų, kurie, kaip manoma, saugo nuo agresijos. Gebenė lipikė taip pat puikiai iš oro pašalina formaldehidą.

Vėzdūnė

Vėzdūnė – tai kambarinė gėlė, kuri natūralioje gamtoje aptinkama tropiniuose Amerikos miškuose bei pietryčių Azijoje. Vėzdūnė džiugina nuostabaus grožio žiedais, tačiau tai tikrai nėra vienintelė priežastis auginti šią išvaizdžią gėlę. Vėzdūnė itin efektyviai valo patalpų orą, todėl šių gėlių mylėtojai gali džiaugtis kur kas sveikesne aplinka.