Kalba ekspertai Šiandien rajone

Ar sunku rasti darbą Klaipėdoje?

Naujo darbo paieškos – rimtas ir atsakingas gyvenimo etapas, kuris kiekvienam žmogui gali trukti skirtingai. Ar Klaipėdoje sunku rasti darbą? Nežinodami atsakymo, „Kalba Klaipėda“ to paties klausimo nusprendė pasiteirauti ir Užimtumo tarnybos atstovų.

Didelė konkurencija

Kaip teigia Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, daugiau nei pusė darbo ieškančių asmenų, registruotų Užimtumo tarnyboje, darbą randa ir įsidarbina per 6 mėnesius, o štai daugiau nei metus Klaipėdoje darbo ieško tik 13,5 procentų Užimtumo tarnyboje registruotų asmenų.

Štai per rugsėjo mėnesį Klaipėdos miesto Užimtumo tarnyboje buvo registruotos 1807 laisvos darbo vietos, per tą patį laiką čia įsidarbino 1646 asmenys, o spalio 1-ą dieną iš viso Klaipėdos Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 11 765 darbo ieškantys asmenys.

Tarp didžiausių darbo paieškos iššūkių Klaipėdoje M.Jankauskienė išskiria per mažą laisvų darbo vietų pasiūlą ir didelę konkurenciją į darbo poziciją, t.y. darbo jėgos pasiūlos ir paklausos disbalansą.

Tarp šių metų trečiojo ketvirčio profesijų, kurios yra paklausios tarp darbo ieškančių asmenų Klaipėdoje ir jose fiksuojama didžiausia konkurencija, galime rasti:

Profesija Pretenduojančių į vieną laisvą darbo vietą
Klaipėdos apskr.
Laivavedžiai ir laivų kapitonai 72,00
Nekvalifikuoti pastatų statybos darbininkai 43,00
Jaunesnieji teisės ir giminiškų profesijų specialistai 34,00
Grafikos ir multimedijos dizaineriai 32,00
Kurjeriai, pasiuntiniai ir bagažo nešikai 26,00

Užimtumo tarnybos duomenimis, darbo pasiūlos augimui šiais metais įtakos turi kelios priežastys – karantino ir ekstremalios situacijos apribotos įmonių veiklos, kai dėl optimizuotų procesų darbuotojai nedirba arba buvo atleisti. Registraciją Užimtumo tarnyboje skatino ir teikiama valstybės pagalba, tai yra darbo neturintiems asmenims mokamos darbo paieškos išmokos. Aktyvesni ir anksčiau bedarbiais nesiregistravę asmenys, tai yra iki šiol darbo rinkoje neaktyvūs – visai neturintys darbo patirties arba daugiau kaip dvejus metus nedirbę piliečiai.

Renkasi mokymus

Paskutiniais metais Užimtumo tarnyba pastebi vis didesnį kiekį gyventojų, norinčių pasinaudoti jų teikiamomis galimybėmis dalyvauti įvairiausiuose mokymuose. Štai praėjusiais metais profesinio mokymo priemonėje dalyvavo 8263 asmenų, 2020 m. I pusmetį – 4510.

Populiariausios mokymo programos 2019 metais buvo motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojų mokymo programa pradinei profesinei kvalifikacijai įgyti skubos tvarka, slaugytojo padėjėjo, apskaitininko, virėjo ir krautuvų vairuotojo mokymo programos.

Panašios tendencijos išliko ir 2020 m. I pusmetį. Populiariausios buvo motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojų pradinei profesinei kvalifikacijai įgyti skubos tvarka, C ir CE kategorijų motorinių transporto priemonių vairuotojo, apskaitininko ir kasininko, slaugytojo padėjėjo ir virėjo mokymo programos.

Daugiausiai profesinio mokymo priemonėje dalyvavo Vilniuje – 604, Kaune – 457, Alytuje – 211, Panevėžyje – 154, Klaipėdoje – 136, Marijampolėje –135, Šiauliuose – 109, Šalčininkuose – 103, Jonavoje – 92, Utenoje – 87, Kaišiadoryse ir Ignalinoje – po 77, Rokiškyje – 76, Šilutėje – 74, Ukmergėje – 68, Tauragėje – 64, Trakuose – 62, Raseiniuose – 56, Biržuose – 54 ir Vilkaviškyje – 51.

Rugsėjo darbo rinka

Rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, daugiausiai augo elektrinės ir elektroninės įrangos surinkėjų, nekvalifikuotų mišriojo augalininkystės ir gyvulininkystės ūkio darbininkų, pastatų ir kitokių elektrikų, slaugos specialistų, apsaugos darbuotojų, virėjų, nekvalifikuotų augalininkystės, sodininkystės ir daržininkystės ūkių darbininkų, vandentiekininkų ir vamzdynų montuotojų poreikis.

Sumažėjo darbo pasiūlymų siuvėjams, kailininkams ir kepurininkams, padavėjams, nekvalifikuotiems inžinerinių statinių statybos darbininkams, grindų ir plytelių klojėjams, dailidėms ir staliams, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojams, kepėjams ir konditeriams.

  • 36,9 tūkst. darbo neturinčių žmonių rugsėjį kreipėsi į Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyrius – 6,6 tūkst. daugiau nei rugpjūtį ir 13,2 tūkst. daugiau negu 2019 m. rugsėjį.
  • Darbo jėgos paklausa  rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, mažėjo 5,7 proc. – 37,9 tūkst. darbo pasiūlymų rugsėjį buvo registruota Užimtumo tarnybos informacinėje sistemoje. Tą patį laikotarpį pernai buvo registruota 34,7 tūkst. darbo pasiūlymų.
  • 41,2 tūkst. darbo neturinčių asmenų per rugsėjį suteiktas užimtumas, tai yra 32,4 proc. daugiau negu rugpjūtį.
  • 28,1 tūkst. – suteiktos tarpininkavimo įdarbinant paslaugos – 44,2 proc. daugiau negu rugpjūtį.
  • 2,7 tūkst. – suteiktas remiamas užimtumas dalyvaujant aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, daugiausia iš jų, 1,6 tūkst., įdarbinti suteikus subsidijas.  Aktyviosios darbo rinkos politikos priemonių dalyvių skaičius, palyginti su rugpjūčiu, augo 39,9 proc.
  • 9,9 tūkst. – pradėjo savarankišką veiklą įsigiję verslo liudijimus, tai yra 7,2 proc. daugiau nei rugpjūtį.
  • Užimtumo tarnybos duomenimis, spalio 1 d. šalyje buvo 243,3 tūkst. darbo neturinčių asmenų – jie sudarė 14,1 proc. visų šalies darbingo amžiaus gyventojų. Registruoto nedarbo augimo tempas lėtėja – rugsėjo mėnesį registruoto nedarbo rodiklis augo 0,4 proc. punkto, kai rugpjūtį augo 0,9 proc. punkto. 2019 m. spalio 1 d. darbo neturėjo 8 proc. šalies darbingo amžiaus gyventojų.

Šiuo metu paklausiausios darbo rinkos profesijos

Specialistų ir vadovaujančio personalo profesijų grupėje didžiausia paklausa:

reklamos ir administravimo specialistų; sandėliavimo tarnybos tarnautojų; administravimo ir vykdomųjų sekretorių; buhalterių; apskaitos ir buhalterijos tarnautojų; slaugos specialistų; jaunesniųjų socialinių darbuotojų; statybos vadovų; mechanikos inžinierių; pradinio ir vidurinio ugdymo mokytojų.

Paslaugų sektoriuje daugiausiai darbo pasiūlymų registruota:

sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojams; virėjams; lengvųjų automobilių; taksi ir furgonų vairuotojams; parduotuvių pardavėjams; dažytojams; statybininkams; vandentiekininkams ir vamzdynų montuotojams; tinkuotojams; dailidėms ir staliams.

Nekvalifikuotų darbininkų profesijų grupėje paklausiausi:

krovikai; biurų, viešbučių ir kitų įstaigų valytojai; pakuotojai (rankomis); prekių krovėjai į lentynas; kiemsargiai; namų valytojai ir pagalbininkai; nekvalifikuoti sodininkystės ir daržininkystės ūkio darbininkai; nekvalifikuoti inžinerinių statinių statybos darbininkai ir augalininkystės ūkio darbininkai.