Šiandien rajone

Tai kapinės ar skulptūrų parkas?

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro nuotr.

Dar birželį visuomenei pristatytos projektas, pagal kurį turėtų būti tvarkoma senųjų Klaipėdos kapinių ir skulptūrų parko teritorija. Pasak uostamiesčio savivaldybės skyriaus vedėjo Vitalijaus Juškos, dėmesys šiai teritorijai skiriamas per mažas ne tik miesto, bet ir šalies mastu. O iš to kyla ir nepagrįsti nuogąstavimai, kad kapinės užgoš skulptūrų parką ar atvirkščiai.

Kapinės

„Ne visi įsidėmi tai, kad šita vieta užima 9 hektarus, o 7 iš jų – kapinės.“, – teigė V. Juška. Tad teritorija tarsi pati suponuoja, kam ir kiek dėmesio būsimajame projekte turėtų būti numatyta. Juolab atsižvelgiant ir į tai, kad kapinės čia atsirado dar XVIII a. Tačiau pasak vedėjo, kapinėms įamžinti planuojami vos keli objektai, neketinama jų atkurti. Kita vertus, nereikėtų pamiršti vietos sakralumo.

Numanomos vietos, kuriose palaidoti lenkų, prancūzų, belgų belaisviai, tad toje vietoje planuojama pastatyti simbolinį paminklą. Taip pat V. Juška  pastebi, kad skulptūrų parke esantis monumentas sovietų kariams gerokai lenkia medinius kryžius, pastatytus lietuvių kariams: „Tai savotiška gėda, nes nesugebam tinkamai pagerbti savo karių.“

Turėtų būti atnaujintas Heinricho Gerlacho kapas, planuojama atkurti simbolinius kapinių vartus. Šalia Trilapio gatvės planuojamas memorialas kapinėse palaidotiems miestiečiams.

Skulptūrų parkas

 Parke planuojama atnaujinti takų dangą. Skulptūros turėtų likti tose pačiose vietose, išskyrus kelis išskirtinius atvejus, kuomet skulptūra yra ant komunikacinių sistemų ar dėl kitų priežasčių. Tam gauti autorių sutikimai.

Paveldosaugos skyriaus vedėjas įsitikinęs, kad parką būtina atnaujinti: „Sovietmečiu suformuotas skulptūrų parkas, kuris gal šiek tiek tame laikmetyje yra „užstrigęs“. Visuomenė modernėja, tai modernėti turėtų ir visuomenę supantys daiktai, objektai ir panašiai. Nekalbu apie kultūros paveldą, bet tokie dalykai kaip asfaltuoti takai, išlaužyti medžių šaknų, peraugę želdynai ir taip toliau – jie turėtų keistis, turėtų būti nuolatinė priežiūra.“

Skulptūrų parką atnaujinti ketinama nesiimant drastiškų sprendimų, kurie galėtų pakeisti parko veidą. Norima išsaugoti parko dvasią, priminti istoriją, nes, pasak V. Juškos, skulptūros labai drąsios, turint omenyje jų pastatymo laikotarpį. Atsižvelgiant į tai, naujos skulptūros parke greičiausiai nebus laukiamos.

Vaikams, šunims ir turistams

Parko pradžioje, prie M. Mažvydo alėjos planuojama išplėsti vaikų žaidimų aikštelę. Vietoje šunų vedžiojimo aikštelės ketinama statyti krepšinio aikštelę. Tačiau šunų mylėtojai neturėtų nuogąstauti – jų augintiniams skirta aikštelė tiesiog bus perkelta pusės kilometro spinduliu.

Taip pat planuojama restauruoti šalia vaikų žaidimų aikštelės esantį istorinį pylimą, kuriame įrengtas rūsys.

Arčiau teniso kortų esanti teritorija turėtų būti paversta laisvalaikio zona, kurioje lankytojai galėtų atsigaivinti, suvalgyti ledų ar ramiai atsigerti kavos. „Tokie dalykai daromi visoje Europoje, visuose istoriniuose parkuose, tai ir mes nuo to niekur nepabėgsim.“, – kalbėjo V. Juška.

Tai…?

 Kapinių ir skulptūrų parko teritorijoje savo interesus įžvelgia istorikai, paveldosaugininkai, skulptoriai ir dar daug kitų. Kaip teigia V. Jušką, net tai, kaip bus tvarkomi medžiai, stebima per padidinamąjį stiklą. Tačiau teritorijos tvarkymo projektą stengtasi parengti taip, kad nebūtų nuskriausta nei viena interesų grupė, o miestiečiai galėtų didžiuotis sutvarkytu parku, leisti ten laisvalaikį ar pasivaikščioti senąja kapinių teritorija.

„Iš tikrųjų, rengiant projektą, savivaldybė vadovavosi pagrindiniu principu, kad visi sluoksniai skulptūrų parko, kapinių turi būti suderinti tarpusavyje. Šitas projektas turėtų visuomenę konsoliduoti, o ne atvirkščiai.“, – teigė paveldosaugos skyriaus vedėjas.

Teritoriją atnaujinti planuojama etapais. Darbų pradžia, tikimasi, prasidės 2020-aisiais, minint senųjų kapinių dviejų šimtų metų jubiliejų.